Spodní vodu ohrožují jedy v půdě, s likvidací chemikálií pomůže kraj

  11:52
V Libereckém kraji je dnes na čtyřicet míst, která představují ekologické nebezpečí. Především chemické látky ohrožují podzemní vody.

Nádraží v Jesenném | foto: KÚLK

„Z těchto ekologických zátěží představuje deset až patnáct míst prioritu. Znamená to, že i z hlediska České inspekce životního prostředí bezprostředně ohrožují podzemní vody nebo mohou mít jiné dopady na životní prostředí,“ řekl Jiří Löffelmann, krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova.

Původci se k letitým ekologickým zátěžím nehlásí nebo už ani neexistují. Kraj se proto snaží obcím ve snaze o vyčištění území pomáhat. Ze svých rozpočtů by to obce nedokázaly.

„Projekty na odstranění ekologických zátěží jsou velmi nákladné. Pro obce je ve většině případů nemožné jejich likvidaci zaplatit. Poskytujeme jim finanční, odbornou nebo administrativní pomoc, pomáháme s vyhledáním vhodných dotačních titulů nebo nabídneme partnerství v projektech,“ přiblížil hejtman Martin Půta.

Plasty a textil odvezli za 17 milionů

Předloni se například podařilo zlikvidovat nelegální skládku navezeného německého odpadu v Arnolticích. Odvezení více než devíti tisíc tun plastů a textilu vyšlo na asi 17 milionů korun. Podílela se německá strana, Státní fond životního prostředí i Liberecký kraj. Za odvoz kraj zaplatil 2,2 milionů korun.

Koncem minulého roku se zase ze zemědělského objektu v Huti u Pěnčína odvezlo přes tři tisíce tun nebezpečných odpadů. Vyčištění území stálo 4,6 milionů korun. Dílem na ni přispěla dotace ze Státního fondu životního prostředí, dílem se spolupodíleli obec Pěnčín, město Železný Brod, majitel farmy v sousedství skládky a kraj.

Další projekty se připravují. Jedním z nich je snaha o vyřešení značného ekologického problému v Jesenném na Semilsku. Obec desítky let trápí zamořené území a především znečištěné podzemní vody a studny.

V železniční zastávce v Jesenném přečerpával národní podnik Chema od 70. let perchlorethylen a trichlorethylen z cisteren. A nebezpečné látky používané na čištění se dostaly do půdy. Zasaženo je území o rozloze přes 75 tisíc metrů čtverečních.

Už v roce 2015 přispěl kraj obci 30 tisíci korunami na zmapování rozsahu zamoření. Dalším krokem má být zpracování analýzy rizik, která má vyjít na 2,5 milionu korun. Obec Jesenný žádá o dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Kraj přidá 200 tisíc.

Nákladná analýza stanoví rozsah znečištění, způsoby a metody nápravy, i to, kolik bude sanace stát. „Vyjednáváme o tom, aby se do financování zapojila i Správa železniční dopravní cesty,“ uvedl Jiří Löffelmann.

Barely s odpady představují hrozbu

Z Dubé - Nového Bernštejna na Českolipsku by měly ještě letos zmizet barely s karcinogenními polychlorovanými bifenyly.

Rovněž tyto nebezpečné odpady představují do budoucna ekologickou hrozbu. Společnost, které odpady patřily, zanikla před devíti lety.

„Odpady s obsahem polychlorovaných bifenylů měly být podle legislativy zlikvidovány už v roce 2008,“ zmínila vedoucí krajského odboru životního prostředí Jitka Šádková. Odstranění za pomoci státní dotace má vyjít na 2,7 milionu korun.

Kraj sleduje i další místa, která představují ekologické hrozby. Vysoká je například kontaminace podzemních vod chlorovanými uhlovodíky v areálu minkovického závodu Preciosy. Rozsáhlé ohnisko znečištění podzemní vody chlorovanými uhlovodíky je i v areálu SAP Mimoň.

Autor: