Mraky musí pryč. Liberecký kraj získá mapu nafocenou z letadla

  8:42
Jako kdyby bydleli v blízkosti letiště si budou od jara do podzimu připadat obyvatelé Libereckého kraje. Nad jejich domovy a hlavami totiž budou přelétávat letadla Cessna 404 nebo Partenavii P68. Na palubě povezou kameru. Jejich úkolem bude vytvořit takzvanou ortomapu.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Jan Pešek, MF DNES

Půjde o speciální plánek poskládaný z leteckých snímků. Drahomíra Zedníčková ze společnosti TopGis, která bude fotografování provádět, říká, že se lety musí plánovat již nyní. 

„Na začátku je pečlivá příprava. Nestačí jen sednout do letadla, odpoutat se od země a spustit kameru. Musíme si stanovit, v jaké výšce a jakou rychlostí letadlo poletí či jak daleko od sebe budou letové řady. Monitorované území si také musíme nalétat v konkrétních blocích a se značným překrytem,“ vysvětlila Zedníčková. 

Čekání trvá i několik týdnů

Podle ní může čekání na vhodnou dobu fotografování trvat i několik týdnů. Významnou roli hraje vymetená obloha. Na mapě nesmí být mraky, protože by zakrývaly focené území. „Letecké snímky se proto nedají pořizovat celoročně. Ideální období je od jara do podzimu, kdy jsou dobré světelné podmínky a díky poloze a úhlu slunce výsledné snímky neruší extrémní stíny,“ popsala Zedníčková. 

Ani výroba samotné ortofotomapy není zdaleka tak jednoduchá, jak by si laik představoval. Celá kompletace zabere stovky hodin mnoha pracovníků. Velkou spoustu práce obnáší i úprava jednotlivých spojů snímků. 

„V závislosti na době pořízení jednotlivých snímků musíme například upravit barevné přechody tak, aby spolu všechny části perfektně ladily. Nestane se tak, že na výsledné ortofotomapě bude část pole již pooraná a na druhé bude stále vidět rostoucí obilí,“ dodala Zedníčková. 

A komu bude ortomapa Libereckého kraje určena? „Pracovat s nimi budou například energetické firmy, Správa železniční dopravní cesty nebo Státní zemědělský intervenční fond,“ upozornila Zedníčková.

Autor: