Ochlazení vyhlíželi i provozovatelé koupališť, lidé se pekli ve frontách

  11:06
Horký přelom června a července trhal návštěvnické rekordy u koupališť, rybníků a jezer v Libereckém kraji. Dostat se do vody ale nebylo snadné. Ve frontách před pokladnami se lidé pekli v 37 stupních i tři čtvrtě hodiny. Auta stála nouzově v přírodním amfiteátru, protože asfaltová parkoviště nestačila.

Venkovní koupaliště v Maškově zahradě v Turnově v některých dnech přestává stačit náporu lidí. V neděli jich sem přišlo na tři tisíce, což je červnový historický rekord. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

„Na ochlazení čekáme jak na smilování,“ řekl v pondělí odpoledne Radek Petr, předseda představenstva společnosti Kristýna, kam patří stejnojmenný zatopený lom. Rozkládá se u kempu u Hrádku nad Nisou.

„V neděli bylo na plážích Kristýny tolik lidí jako ještě nikdy za osmnáct let, co tady jsem,“ dodal Petr.

„Museli jsme řidiče posílat, aby zaparkovali na bývalém smeťáku, kde se nyní nachází přírodní amfiteátr pro koncerty. Přijelo k nám více než tisíc aut a po třetí hodině odpoledne jsme vraceli řidiče zpátky z kruhového objezdu před Kristýnou. Neměli jsme pro ně už žádné místo. Nedělní návštěvnost na Kristýně vysoce překračovala únosné hranice. Kromě jiného se dělaly velké fronty před stánky s občerstvením a před dámskými WC. Řada lidí bohužel chodila místo na toalety do vody.“ 

Kristýně pomáhá od sinic příroda

Teplota vody v Kristýně se dostala až na 27 stupňů. Podle Petra ale zůstávala bezproblémová a její jakost neohrožovaly sinice.

„Jako zatopený lom je Kristýna hluboká, navíc se v ní těžil lignit, jehož vlastnosti se podobají rašelině. V takovém prostředí se sinicím nedaří,“ upozornil Petr. „V jezeře žijí amuři, vodní krávy, které sežerou sinice a všechno, co tam spadne, může hnít a kazit vodu.“ 

V turnovském akvaparku v Maškově zahradě se v neděli vystřídaly tři tisíce lidí. Za celý červen se dorazilo vykoupat osmnáct tisíc lidí.

„V neděli šlo o historický červnový rekord. Při takovém počtu návštěvníků už narážíme na limity pro zajištění jejich bezpečnosti a na hygienické limity,“ uvedl Vladimír Křapka, jednatel turnovské společnosti Městská sportovní, kam akvapark spadá. 

„Před pokladnami čekali lidé v horku až tři čtvrtě hodiny a vznikaly mezi nimi konflikty stejně jako při parkování. Auta už nebylo kam dávat, někteří řidiči je nechávali stát na místech, kde blokovali výjezd ostatním.“ 

Osm stovek lidí na koupališti v Brodě

V Turnově se teplota vzduchu ve stínu v neděli vyšplhala na více než 37 stupňů Celsia, v pondělí odpoledne na 35 stupňů. Teplota vody v akvaparku se dostala na 28 stupňů Celsia. Městská sportovní půjčuje návštěvníkům slunečníky, aby jim dala šanci na trochu stínu. Nabízí jich 150, jeden za dvacet korun na celý den. Slunečníky lze zasadit do tří stovek otvorů na louce.

Vedro hnalo v uplynulých dnech lidi k vodě také v Železném Brodě. Na městské koupaliště zavítalo v neděli osm set lidí.

„Příjemná návštěvnost se pohybuje kolem tří set lidí. Mohou ještě v pohodě plavat a neleží vedle sebe hlava na hlavě, jako když jich přijde za den osm set,“ konstatoval Libor Kochánek, který má nad koupalištěm dozor.