Akce v Libereckém kraji přechází na vratné kelímky. Kvůli ekologii i Unii

  11:24
Do boje za čistější planetu se zapojili pořadatelé masových kulturních akcí v kraji. Ulevit přírodě chtějí od jednorázových plastových kelímků, kterých končily v koších desetitisíce. Místo nich nasadili kelímky vratné.

Na Slavnostech vratislavického piva se minulý víkend objevily vratné kelímky vůbec poprvé. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Vůbec poprvé po nich sáhli v pivovaru Konrad, kde se o minulém víkendu konaly Slavnosti vratislavického piva. „Jsme si vědomi toho, že celý svět je zaneřáděný plastovým odpadem, a tak jsme se rozhodli přejít na vratné kelímky,“ říká šéf marketingu pivovaru Pavel Regner, podle kterého se na slavnostech v předchozích letech spotřebovalo v průměru 15 tisíc kelímků. 

Na Slavnostech vratislavického piva se minulý víkend objevily vratné kelímky vůbec poprvé.

Aby vratné kelímky nedošly, pořídil jich letos pivovar devět tisíc. Záloha za jeden činila 30 korun, návštěvníci si je mohli sami omývat na několika místech a komu se zalíbily, mohl si je jako památku odnést domů. 

Na premiéru s vratnými kelímky se připravují v Hejnicích, které tento víkend pořádají městské slavnosti. „Dlouhodobě jsme se snažili být ekologičtější. Jednorázové kelímky jsme tak třídili – měli jsme na ně zvláštní kontejnery, jejichž obsah pak putoval na třídicí linku, aby neskončily na skládce,“ přibližuje starosta Hejnic Jaroslav Demčák. 

Dalším z důvodů bylo podle něj i nedávné rozhodnutí Evropského parlamentu, podle kterého by se od roku 2021 neměly prodávat jednorázové plasty jako příbory, nádobí nebo vatové tyčinky či brčka. 

Když se osvědčí, dokoupí další

Na slavnostech vypijí návštěvníci kolem deseti tisíc piv a limonád, město proto zakoupilo patnáct set vlastních vratných kelímků a dva tisíce si půjčí od pivovaru. „Když se to osvědčí, dokoupíme zbytek příští rok,“ dodává Demčák s tím, že pořízení patnácti set kelímků vyšlo na 45 tisíc korun. Záloha za jeden bude činit 50 korun. 

Stejnou cenu zaplatí za vratný kelímek i návštěvníci Slavností svijanského piva, které letos připadají na 13. července. „Loni vypili návštěvníci slavností celkem 63 tisíc půllitrů piva, což by v případě standardních plastových kelímků o hmotnosti přes sedm gramů představovalo kolem 450 kilogramů plastového odpadu,“ přibližuje mluvčí svijanského pivovaru Luboš Spálovský. 

Svijany se pro vratné kelímky rozhodly už potřetí, loni jich tu nechaly kolovat 36 tisíc.

Autor: