V Novém Městě je každý třetí obyvatel v exekuci, celkem dluží 347 milionů

  6:24
V Novém Městě pod Smrkem čelí exekuci každý třetí člověk. Po více než tisícovce obyvatel tohoto malého města na úpatí Jizerských hor starších 15 let vymáhají soudní exekutoři dohromady přes 347 milionů korun. Liberecký kraj je v počtu exekucí na třetím místě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Šokující fakt vydala statistika zveřejněná nevládními organizacemi Otevřená společnost a Ekumenická akademie. Liberecký kraj v počtu exekucí figuruje na třetím místě ve srovnání s ostatními regiony. V exekuci je každý devátý obyvatel kraje starší 15 let. Hůř jsou na tom jen kraje Karlovarský a Ústecký.

„Jedním z důvodů velkého zadlužování jsou systémové příčiny, které umožní, že zadlužení dostávají pořád další úvěry. A často velmi nevýhodné. V podmínkách jsou třeba pokuty, když se člověk o den zpozdí s platbou. Nebankovní společnosti jsou schopny identifikovat lidi, u nichž velmi dobře vědí, že nebudou schopni splácet. Přesto jim úvěry dál nabízejí,“ upozornila na jednu z příčin problému Veronika Bačová z Ekumenické akademie.

V kraji čelí exekuci 12 procent obyvatel

Podíl obyvatel Libereckého kraje nad 15 let, kteří jsou v exekuci, se blíží 12 procentům. V exekuci je tak přes 43 tisíc lidí. Exekucí je ale víc než 227 tisíc a částka, kterou v kraji soudní exekutoři vymáhají, je téměř 15 miliard korun.
K nejhůře postiženým sídlům patří zmíněné Nové Město, kde je podíl obyvatel v exekuci vyšší než 33 procent nebo třeba Stráž pod Ralskem s více než 20 procenty obyvatel zatíženými exekucemi.

„Dokud nebyla mapa, ani jsme o tak rozsáhlém problému nevěděli. Musíme to dál zanalyzovat i s Agenturou pro sociální začleňování. Pravdou ale je, že se setkáváme s tím, že lidé ze sociálně slabších vrstev mají i několik exekucí,“ zmínil starosta Nového Města pod Smrkem Pavel Smutný.

Reálný počet může být vyšší

Řada lidí se dostává do dluhových pastí. Dluží na nájemném, platbách za odvoz odpadu a vůbec nereaguje na výzvy k zaplacení. V datech přitom nejsou zahrnuty daňové a správní exekuce, jež vedou veřejné instituce. Reálný počet exekucí a zadluženost jsou tak s největší pravděpodobností ještě vyšší.

„Počet lidí v exekuci proti tomu o moc vyšší nebude. Lze čekat, že řada jich nemá jen daňovou či správní exekuci,“ říká Radek Hábl, koordinátor projektu.
S dluhy se podle webu mapaexekucí.cz potýká řada domácností nejen ze sociálně vyloučených lokalit.

„Děje se tak jednak kvůli široké dostupnosti malých a nezajištěných úvěrů s vysokým úrokem a nepřiměřenými sankcemi pro osoby s nulovou úvěruschopností a také existencí lichvy v těchto lokalitách,“ upozorňuje na webu Agentura pro sociální začleňování.

„Kladu si otázku, jak mohou mít lidé tolik exekucí a tudíž úvěrů? Je to často tím, že ti samí lidé získávají opakovaně úvěry. Lidé, co s úvěry obchodují, jim nabídnou jinou půjčku, aby s ní zaplatili tu první. Podle mě je to na hraně zákona,“ domnívá se starosta Smutný.

Zadlužování se netýká jen méně vzdělaných

Otevřená společnost a Ekumenická akademie upozorňují přitom na to, že zadlužování není jen problémem méně vzdělaných a sociálně slabých lidí.

„Nelze říci, že všichni, co se ocitli v dluzích, jsou finančně negramotní. V našem výzkumu byli manažeři, vysokoškoláci. Na počátku dluhů ani nemusí být půjčka. Stačí se odhlásit z adresy, zapomenout to uvést, obsílky pak chodí na jinou adresu. A dluh roste. Může se dostat až na desítky tisíc. Stát by měl hodně věcí začít řešit,“ upozornila Veronika Bačová.

Lidé v exekucích se potýkají i s tím, že hůř shánějí práci. „Kvůli administrativě spojené se strháváním peněz na exekuce. Když účetní něco zapomene odeslat, firmám hrozí pokuty,“ zmínil starosta Smutný. „I pro naši účetní to je velká zátěž. Zájem těch lidí o veřejně prospěšné práce je každopádně vyšší, než jsme schopní nabídnout,“ dodal starosta.

Autor: