Liberecká zoo promítá návštěvníkům, kde po světe zachraňuje zvířata

  8:36
Kdysi poskytoval úkryt muntžakům malým či australským emu. Dnes dřevěný domek u výběhu koní Převalského skrývá ZooKino. Liberecká zahrada tu místo sci-fi snímků nebo romantických komedií uvádí dokumenty o chovaných zvířatech nebo o svých terénních projektech ve světě.

Dřevěný domeček dřív sloužil zvířatům. Nyní slouží lidem. | foto: Zoo Liberec

„Ty mohou zájemci zcela zdarma zhlédnout každý den během otevírací doby zahrady,“ říká mluvčí zoo Barbara Tesařová.

ZooKino je vybaveno velkoplošnou moderní obrazovkou, ovládacím panelem a sezením pro diváky. Zájemci si mohou vybrat ze sedmi různých dokumentů o ochraně přírody, na jejichž vzniku se zoo sama podílela. 

Ve filmové nabídce tak nechybí například vybrané díly z úspěšné série Češi zachraňují… s průvodcem a moderátorem Danem Bártou. Pro nejmenší je připraven krátký animovaný příběh o životě a osudu asijských zpěvných ptáků s názvem Ztichlý les. 

Dřevěný domeček dřív sloužil zvířatům. Nyní slouží lidem.

Filmová databáze v kině ale bude procházet pravidelnou obměnou. „Cílem ZooKina je nejen zvýšit atraktivitu areálu zahrady, ale především ukázat návštěvníkům, že zoo už nejsou pouhými centry odpočinku a zábavy, ale především ochranářskými institucemi, které se významně podílejí na záchraně ohrožených druhů i v jejich přirozeném prostředí na různých místech naší planety“, vysvětluje ředitel David Nejedlo.

Prostory ZooKina ale nebudou sloužit jen návštěvníkům. Využijí je také lektoři Střediska ekologické výchovy Divizna při svých vzdělávacích programech pro děti i během komentovaných prohlídek pro veřejnost. Zoo zde plánuje pořádat také besedy s českými přírodovědci a ochranáři přírody.

Autor: