VIDEO: V liberecké zoo se narodila lví dvojčata, matka je ale přestala kojit

  15:58,  aktualizováno  19:55
Na Den vítězství, 8. května, přišla v liberecké zoologické zahradě na svět mláďata lvů berberských. Dvojčata šelmy, která je v přírodě vyhubená, už budou moci vídat ve venkovním výběhu i návštěvníci. Odchov ale nebyl zcela bezproblémový. Matka totiž potomky přestala kojit.

V současnosti se lvíčata podle zoologa jeví zdravá, silná a životaschopná.

Jejich matkou je čtyřletá samice. Své první rodičovské zkušenosti získala již v březnu a prosinci loňského roku. Ani jedno z mláďat ale nikdy nepřežilo. I proto se tentokrát rozhodli ošetřovatelé dopřát samici a jejím mláďatům několik týdnů klidu v zázemí a pavilon šelem pro návštěvníky i většinu personálu zcela uzavřeli.

Pohromadě s rodiči ale lvíčata nejsou. Stejně jako v předchozím případě totiž samice ztratila o potomky zájem a přestala je kojit. 

„S největší pravděpodobností u ní neprobíhá laktační anestrie, to znamená klidové období bez říje, které v případě bezproblémového odchovu u většiny velkých kočkovitých šelem trvá až do odstavení koťat. Po tuto dobu mláďata obvykle zůstávají se svými matkami a sají mateřské mléko,“ vysvětlil Luboš Melichar, hlavní zoolog zahrady. 

„Naše lvice se však po třech týdnech po porodu opět dostala do říje a koťata opustila. Odmítala k nim chodit a hrozilo, že by je sama zahubila,“ podotkl Melichar.

Lvíčata stále nemají vyhráno

Naštěstí už byla lvíčata natolik silná a vyvinutá, že brzy začala sama přijímat pevnou masitou stravu bez přímého kontaktu a asistence ošetřovatelů. 

„Přestože se obě koťata vyvíjí standardně, postupně přibývají na váze a zvědavě prozkoumávají výběhy, vyhráno stále není. Jak už jsme zažili, zlom může stále nastat kdykoliv,“ dodal zoolog. Jaké je pohlaví mláďat bude známo příští týden po veterinární prohlídce a očkování.

Liberecká zoo chová lvy berberské od roku 2015, kdy získala dva mladé samce ze zoo v Olomouci. Jeden ze sourozenců o rok později odcestoval do Francie, odkud stejným transportem přijela i tehdy rok stará samice. 

„Lev berberský je přesně tím druhem, který na naší planetě přežívá jen díky koordinovanému chovu a nezištné spolupráci moderních zoologických zahrad. Ve volné přírodě byl kvůli nadměrnému lovu a ztrátě přirozeného prostředí vyhuben již v 19. století. Pevně doufáme, že někdy v budoucnu se podaří zoologickým zahradám a dalším ochranářským organizacím tento druh do přírody severní Afriky zpátky navrátit. To v tuto chvíli ještě možné není,“ sdělil ředitel zoo David Nejedlo. 

Autor: