Lidé z liberecké zoo číhali na pytláky, zachránili stovky želvích vajec

  16:14
Přes dvanáct set vajec ohrožených želv objevili terénní pracovníci z liberecké zoologické zahrady spolu se slovenskými ochranáři přírody a jednotkou indonéského námořnictva. V souostroví Derawan se jim podařilo zadržet šestičlennou posádku lodi, která pravidelně vykrádala želví snůšky.

Terénní pracovníci liberecké zoo pomohli se zadržením pytláků, kteří převáželi stovky vajec ohrožených želv. Pytláci kromě vajec loví i samotné želvy, jak pro maso, tak hlavně pro jejich krunýř. | foto: Zoo Liberec

Kromě vajec kriticky ohrožené karety pravé a ohrožené karety obrovské měli s sebou pytláci i pět kilogramů výbušniny pro rybolov dynamitem.

A přestože je tento způsob rybaření v Indonésii nelegální, stále častěji ho místní lidé používají.

Výbuchy otřásaly celým ostrovem

„Výbuchy trhaviny otřásaly celým ostrovem Blambangan, kde se ukrývali dva členové našeho týmu. Ti zde několik dní čekali a připravovali se na příjezd pytláků želvích vajec, kteří se na ostrov pravidelně vraceli pro nové úlovky. Informace o nich nám kolegové průběžně odesílali na základnu pomocí satelitního telefonu a my je pak dál předávali pracovníkům indonéského námořnictva,“ přiblížil průběh akce Tomáš Ouhel, terénní pracovník liberecké zoologické zahrady.

Námořníci tak společně s libereckými ochranáři zadrželi pytláky, když se vraceli s úlovkem zpět z ostrova. Šestice pak putovala na výslech do města Tarakan, v oblasti Berau. Tam jako odborný poradce působí dlouhodobě Hana Svobodová, česká zakladatelka organizace Chráníme mořské želvy a terénní zooložka ze Zoo Hodonín.

Pytláci kromě vajec loví i samotné želvy, a to jak pro maso, tak hlavně pro jejich krunýř, z něhož se pak vyrábějí šperky.

„Oblast Berau je nejdůležitějším místem v celé jihovýchodní Asii, kde karety kladou vejce. Trpí tu proto neustálými nájezdy pytláků, kteří s vidinou lupu želvích vajec dokonce napadají mačetami i naše rangery na ostrovech. Pokud v oblasti nebude probíhat systematická ochrana, může to mít fatální následky na celkovou populaci mořských želv na světě,“ vysvětluje Hana Svobodová.

Jedno vejce stojí kolem dvanácti korun

Vejce mořských želv se na souostroví Derawan kradou celkem na pěti ostrovech, přičemž dva z toho jsou chráněné právě díky organizaci Konservasi Biota Laut Berau, kde Svobodová působí jako poradce. Každoročně je z ostrovů upytlačeno několik set tisíc želvích vajec, za něž pak na černém trhu pytláci vydělají miliony korun.

„Každé želví hnízdo obsahuje osmdesát až sto vajec, přičemž výkupní cena jednoho vejce na černém trhu se pohybuje kolem dvanácti korun,“ přiblížil Ouhel.

Celou zatýkací akci dlouho připravovala nově vzniklá československá skupina Wildlife Guards, do níž patří i dva zaměstnanci liberecké zoo. Skupina se specializuje na ochranu ohrožených druhů zvířat tím, že pomáhá rozkrývat organizovaný zločin na přírodním bohatství. Součástí týmu je i slovenský dokumentarista Michal Gálik, který celou akci natáčel a o zatčení gangu pytláků připravuje dokumentární film.