Liberecká zoo přišla o atrakci, mladí bílí tygři odjeli do Francie

  16:20
Jsou samotáři, i proto musela z Liberce pryč. Dvě koťata bílých tygrů, která se v krajském městě narodila před dvěma lety, opustila v pondělí zoologickou zahradu. Nový domov najdou tygří dvojčata v zoo Pont Scorff v západní Francii.

V ranních hodinách odcestovali z liberecké zoologické zahrady dvě koťata bílých tygrů, která se zde narodila před více než dvěma lety. | foto: Marta Doležalová

Důvod, proč šelmy v Liberci zůstat nemohou, je jednoduchý. Není tu pro ně místo. Narozdíl od lvů totiž nežijí ve smečkách, ale i ve volné přírodě se setkávají pouze po dobu rozmnožování.

„I proto nebylo možné chovat obě tygřata, která už dosahují pohlavní dospělosti, společně v jedné expozici. Abychom mohli pokračovat v chovu zvířat v Pavilonu šelem, rozhodli jsme se tygří koťata deponovat do jiné zoologické zahrady, abychom měli místo pro případná další mláďata“, vysvětlil Luboš Melichar, hlavní zoolog Zoo Liberec.

Náročný transport proběhl bez větších komplikací. Veterinář musel nejdřív obě zvířata uspat šipkou s narkotiky, poté tygry zvážili, prohlédli a nakonec je ošetřovatelé naložili do transportních beden. Ještě předtím, než se vydali na cestu, je veterinář zase probudil. V liberecké zoo zůstávají i nadále samice Surya Bára a samec Paris.

V Liberci odchovali už osm mláďat

V liberecké zoo lze bílé tygry vídat od roku 1994, kdy ze švédské Zoo Eskilstuna dorazili tehdy dvouletí sourozenci Isabella a Columbus. V roce 2002 se podařilo odchovat první mláďata - trojčata Artemis, Afroditu a Achilla. O deset let později se narodila další trojčata Gaia, Liam a Sambur a v roce 2016 zatím poslední dvojčata Maia a Shankar.

Bílý tygr je zvláštní formou tygra indického, nikoli vzácným druhem. Bílá srst je znakem částečného albinismu, který značí nedostatek barviva. Od pravých albínů se liší modrým zbarvením očí, a také čenich, oční víčka i polštářky tlap jsou načervenalé, nikoli růžové. Bílá barva navíc dodává zvířeti na velikosti a opticky tak tygra zvětšuje.

Bílý tygr byl kdysi vyšlechtěn v Indii, kde se ve volné přírodě vyskytují klasicky zbarvení tygři indičtí. V roce 1951 odchytili lovci světle zbarvené mládě, které získal do své soukromé sbírky maharadža z Révi, jenž zvíře pojmenoval Mohan. A protože se maharadžovi světlá srst šelmy zalíbila, rozhodl se, že uměle vyšlechtí bílého tygra.

Mohan pak zplodil několik mláďat s nepříbuznou klasicky zbarvenou samicí a někteří jejich potomci měli světleji zbarvenou srst. Jedním z nich byla i tygřice Radha, se kterou měl Mohan čtyři bílá mláďata.

Bílý tygr se vyskytuje pouze v chovech v lidské péči, nikoli ve volné přírodě. Potomci Mohana putovali v šedesátých letech do Evropy i za oceán do zoologických zahrad i soukromých chovů.