Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberec začne řešit problém s odpadními vodami

  11:00
Čistší voda v Nise a v liberecké přehradě, navýšení kapacity kanalizační sítě a omezení rizika lokálních povodní. To vše má přinést dlouhodobý projektový záměr, jehož přípravě dali zelenou liberečtí radní.
Liberecká přehrada.

Liberecká přehrada. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Řešit má komplexně nakládání s odpadními vodami na území celého města. Kapacita současné kanalizační sítě je maximálně využita a v mnoha okrajových částech Liberce kanalizace chybí úplně. Město bude na projektu spolupracovat se společnostmi SVS, SČVaK a dalšími subjekty.

Cílem projektu je zlepšit čistotu vod v řece Nise, v dalších drobných tocích v Liberci a zejména v liberecké přehradě. „Řešením je zvyšování kapacity stávající kanalizace, budování nových úseků a také budování odděleného svodu dešťové a splaškové vody. Tam, kde nedosáhne kanalizace, chceme podpořit výstavbu domácích čistíren odpadních vod. S financováním nám pomohou evropské dotace, “ uvedl náměstek primátora Jan Korytář.

V oblastech, kde není z technického či ekonomického hlediska výhledová možnost připojení nemovitosti ke stokové síti zakončené ČOV a nemovitosti vypouštějí splaškovou vodu přímo do vodních toků, lze zajistit prevenci či omezení znečištění povrchových a podzemních vod z komunálních zdrojů prostřednictvím realizace domovních čistíren odpadních vod (DČOV). Město musí předtím ale aktualizovat plán rozvoje vodovodů a kanalizací na území města, který je bohužel již zastaralý.

„Klíčové je, že tento problém začínáme jako město aktivně řešit, stav např. Jizerského potoka, který je na vtoku do Nisy plný splašků, je stejně jako chybějící kanalizace v mnoha částech města dlouhodobou ostudou,“ uzavírá Jan Korytář.