Zabíjení kaprů je drastické, hlásaly aktivistky. Ryby vyměnily za psy

  11:30
Psí maso za 80 korun, kožich za 450, vykuchání psa za 35. S takovou nabídkou se v neděli objevila před libereckým obchodním domem skupina aktivistek. Ty upozorňovaly na drastické zacházení s kapry. Jen vánoční ryby ženy nahradily psy.

Aktivistky protestovaly proti zabíjení kaprů na veřejnosti. | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Jde nám o to poukázat na rozdíly, které lidi vnímají mezi zvířaty. Klidně masově vraždí kapry, ale jakmile by se to dělo se psy, lidi by na to koukali hrozně agresivně,“ upozorňuje ochránkyně zvířat Anežka Hofmannová, která v neděli oblékla řeznickou zástěru a stoupla si za pultík. 

Na něm ležela palička se sekáčkem na maso a stopy od „krve“, tedy šťávy z červené řepy. Podle Hofmannové přitom mají psi s kapry hodně společného.

„Především chceme poukázat na bolest zvířat, protože je prokázáno, že kapři vnímají bolest stejně jako psi. Proto jsme si je vybrali. Zároveň to ale jsou blízcí mazlíčci lidí,“ řekla Hofmannová.

Její slova potvrzuje i další z aktivistek Veronika Hávová. „Paradox je, že kdyby kapři měli hlasivky a byli slyšet, tak je nikdo nebude zabíjet na veřejnosti. Lidé by nesnesli pohled na týrané zvíře, které ječí bolestí. Ale kapr je němý tvor, který když je namačkaný v kádi, tak neječí,“ vysvětluje Hávová. 

Kapr jako tradice i národní zvyk

Slečny chtěly poukázat i na to, že nejde jenom o vnímání bolesti, ale i o způsoby, jakými prodejci kaprů s rybami zacházejí.

„Není výjimkou, že by se kapři odšupinovávali zaživa. To nám připadá naprosto strašné,“ myslí si Hofmannová.

Ne každý kolemjdoucí ovšem s počínáním milovnic zvířat souhlasil. „Srovnávat psa a kapra je nesmysl. Člověk z něčeho musí být živý. A to, že jí ryby, je národní zvyk,“ hlasitě komentoval jeden z přihlížejících.

„Ryba není inteligentní tvor, to nemůžete se psem vůbec srovnávat,“ zaznělo z úst jiného muže.

U stánku se zastavil i liberecký zastupitel Jiří Zavoral. „Kapr je pro mě tradice. Ale srovnání se psem je opravdu drsné. Sám mám psa, takže mě to přivádí k zamyšlení. Na druhou stranu si moc nedokážu představit, jak jinak než v kádích by se měli kapři prodávat,“ svěřil se Zavoral.

A co tedy ochránkyně zvířat doporučují na vánoční večeři místo kapra? „K salátu je výborná hlíva, ale dají se použít i rostlinné výrobky. Je toho spousta a člověk jen musí najít svoje chutě, které mu nahradí ať už kapra, nebo jiné maso,“ zakončuje Hávová.

Autor: