Liberec nasadí další mikrotým, dohlédne na pořádek kolem ubytoven

  6:26
Ubytovna Ještědská. Jeden z hlavních problémů, na které si stěžují obyvatelé liberecké čtvrti Hanychov. Dům je kousek od základní školy, lidé často upozorňují na nevhodné chování obyvatel ubytovny a časté slovní konflikty s nimi. Teď tam na pořádek bude dohlížet takzvaný mikrotým.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Ten tvoří čtyři členové a skládá se z příslušníků státní a městské policie, asistenta prevence kriminality a terénního pracovníka sociálních služeb.

Kromě Hanychova bude tým dohlížet i na Františkov a Jeřáb. Ve Františkově jsou problematické hlavně tři bytové domy ve Vojanově ulici, které často slouží jen jako přestupní stanice pro lidi čerpající sociální dávky. 

„Mikrotým ovšem neznamená žádné sdružené hlídky. Hlavní zbraní bude v tomto případě práce v terénu a sdílení informací. Aby se žádné problémy nebagatelizovaly a nenechaly lidově řečeno vyšumět,“ vysvětluje náměstek primátora Ivan Langr.

„Občané postupně získají přehled, kdo přesně v mikrotýmu působí, a tak se budou obracet tváří v tvář přímo na konkrétní osoby. I toto posiluje a buduje vyšší pocit bezpečí lidí v dané lokalitě,“ řekl primátor Jaroslav Zámečník. 

Další mikrotým dohlédne na centrum

Koncept mikrotýmu už v Liberci funguje od loňska ve Vesci a v Doubí. Právě tyto lokality jsou považovány za sociálně velmi zatížené, s četným výskytem ubytoven a vyloučených domů. 

„Pravidelně se setkáváme a říkáme si, co kdo z nás dělá, s jakými problémy se setkává. Chodíme třeba na kontrolu do ubytovny Rosa. Seznamujeme se s lidmi na té ubytovně, abychom věděli, kdo tam bydlí. Jestli tam jsou problémoví lidé a nehrozí konflikty. Také dohlížíme na park u základní školy ve Vesci,“ uvedl Josef Baláž, asistent prevence kriminality. 

Podle ředitele Městské policie Liberec Ladislava Krajčíka narážejí strážníci často na to, že některé případy nemohou řešit. 

„Městská policie řeší situace, kdy jasně dojde k přestupku porušením zákona nebo vyhlášky. Potíž ale nastává ve chvíli, kdy se dostaneme například k nepořádku kolem domu nebo ubytovny,“ uvedl. Takové případy podle něj spadají do sociální práce s lidmi. 

„Prostřednictvím mikrotýmu proto hledáme cestu, jak řešit právě ty nekriminální případy, které narušují soužití v sociálně zatížených oblastech,“ dodal Krajčík. Do budoucna počítá radnice ještě se zřízením třetího mikrotýmu. Ten by měl mít na starosti dohled nad centrem města.