Až statisícové pokuty. Proti technoparty chce Liberec zakročit vyhláškou

  15:58
Velké pozdvižení vzbudila v uplynulých dnech informace kolující na sociálních sítích, že by se měla na okraji Liberce opět konat Czarotek Free Party. Před případnou další technoparty se chce město chránit vyhláškou.

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (23. dubna 2018) | foto: Jan Pešek, MF DNES

Loňskou akci, která trvala na soukromé louce v Krásné Studánce pět dní, provázely stovky stížností kvůli rušení nočního klidu.

Dunění z pětadvaceti hudebních systémů bylo slyšet desítky kilometrů daleko. Výtky kvůli celonočnímu hluku přicházely z Bedřichova, Hejnic, Chrastavy a dalších okolních měst a obcí. 

„Jsem teď zavalen desítkami e-mailů a SMS s dotazy, co budeme dělat, aby se situace z loňska neopakovala. Jedinou šanci vidím v tom, že Liberec přijme vyhlášku, která podobné akce na území města omezí,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Vzorovou vyhlášku už připravilo ministerstvo vnitra. „Pomocí nové vyhlášky můžeme určit, kde podobné akce na území města mohou nebo naopak nemohou být. Budou tam také dané podmínky, které když pořadatel nesplní, tak nebude akce brána jako oficiální, i když ji předem nahlásí. Také se zvýší sankce za přestupky proti veřejnému pořádku a rušení nočního klidu. Dosud jsme mohli udělit jen pokutu do výše deseti tisíc korun. Teď to bude v řádech statisíců,“ sdělil primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Vyhlášku chce město přijmout na konci února, aby byla platná už před Czarotekem. 

Technoparty může být i úplně jinde

Ten by se měl letos konat od 26. dubna do 1. května. Jestli ale bude na pozemcích podnikatele Alexandra Kendika jako loni, zatím není jisté.

„Pan Kendik nám řekl, že s ním zatím nikdo z pořadatelů nemluvil. Vytipovali jsme proto dalších čtyřicet pozemků v Krásné Studánce, které by přicházely v úvahu. Budeme jejich majitele kontaktovat, aby pokud možno pozemky pro Czarotek nepronajímali,“ zmínil primátor.

Fotogalerie

Není přitom vyloučené, že obří technoparty bude nakonec někde jinde. „Je možné, že událost vytvořená na Facebooku, že Czarotek bude v Liberci v Krásné Studánce, je jen zastíracím manévrem a ve skutečnosti se plánuje jinde. Proto budeme apelovat i na okolní města a obce, aby podobnou vyhlášku také přijaly,“ dodal Půta.

Loni na Czarotek přijelo přes sedm tisíc lidí, polovina z nich byli cizinci. Policie při akci ale zaznamenala jen přestupky proti veřejnému pořádku.

Podle krajského policejního ředitele Vladislava Husáka tak nebyl zákonný důvod technoparty, i přes stížnosti lidí, přerušit.