Liberecká spalovna je po explozi vyhaslá. Zraněného zachránil kolega

  13:32
Nehodu v liberecké spalovně Termizo, při které v sobotu dopoledne utrpěl jeden zaměstnanec těžké zranění, zavinila prasklá trubka. Po výbuchu se uvolnila horká pára a popálila sedmačtyřicetiletého muže. Pomoc mu bleskově poskytl jeho kolega. Spalovna nyní nepřijímá odpady, mimo provoz bude asi dva týdny.

Kotel vybuchl v sobotu dopoledne v liberecké spalovně Termizo. Uvolněná pára popálila osmačtyřicetiletého zaměstnance. (15. srpen 2018) | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

„Při výbuchu se uvolnilo obrovské množství páry, ale díky technologii se zase rychle odvětrala,“ uvedl řídící důstojník libereckých hasičů Milan Zobač. „Popáleného muže dostal do bezpečí jeho kolega z velína ještě před naším příjezdem. Prokázal velkou odvahu, nemohl totiž vědět, jestli mu v prostoru havárie něco nehrozí. Zaslouží si velké ocenění,“ dodal.

Výbuch nastal před desátou hodinou a nevypukl po něm žádný požár. „Právě jsem si dělal doma jídlo a uslyšel jsem ránu. Viděl jsem nějaký kouř. Hasiči přijeli bleskově, možná ani ne za minutu,“ uvedl mladík, jenž bydlí přímo naproti spalovně.

Podle Pavla Bernáta, předsedy představenstva Termiza, uletěl z kotle kus trubky. „Kotel pracuje ve spalovně od roku 2000 a jeho životnost je určitě vyšší než osmnáct let. Proč selhal, zatím nevíme. Příčinu havárie přijede vyšetřovat technická inspekce tlakových zařízení,“ uvedl.

Spalovna bude stát až dva týdny

Liberecká spalovna zastavila přijímání odpadů. Denně v ní končí průměrně 280 tun. „Budeme stát daleko déle než jeden den. Můj hrubý odhad je asi dva týdny,“ prohlásil Bernát. 

Odpady, které nelze v Liberci spalovat, skončí na skládkách. Spalovna přijde o zakázky, celkovou škodu Bernát zatím nedokáže určit.

Po havárii ještě v kotli dohoříval odpad. Teplota ve spalovací komoře se pohybovala mezi 500 až 600 stupni Celsia a Termizo ji řízeně ochlazovalo.

Liberecká spalovna funguje od roku 1999, kdy ji uvedly do zkušebního provozu města a obce. Nyní patří soukromé společnosti. Ročně spalovna využije kolem 96 tisíc tun odpadů. Vznikne z nich teplo pro přibližně 17 tisíc domácností, což odpovídá spálení asi 30 milionů metrů krychlových zemního plynu.

Autor: