Soupis chovu i síť přes rybník. Liberec se chrání před ptačí chřipkou

  11:11
Dva potvrzené případy ptačí chřipky v Liberci přinesly krajskému městu mimořádná veterinární opatření. Drobní chovatelé musejí odevzdat soupis chovu.

Ilustrační snímek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Od středy se už ochranné pásmo týká celého Liberce. V zoo se nejvíc obávají toho, že budou muset zakrývat voliéry.

„Drobní chovatelé, kteří se nacházejí ve tříkilometrovém ochranném pásmu, mají povinnost odevzdat do dvacátého února na Magistrát města Liberec vyplněný sčítací list svého drobnochovu,“ zmínil vedoucí oddělení krizového řízení Lubomír Popp. „Nyní do ochranného pásma spadá prakticky celý katastr města Liberce. Krásná Studánka a Machnín jsou zatím v pásmu dozoru,“ doplnil Popp.

Sčítací list mohou lidé odevzdat v písemné formě na podatelně libereckého magistrátu, na pracovišti krizového řízení v budově Uranu, nebo elektronicky na adresách: posta@magistrat.liberec.cz, gardon. jan@magistrat.liberec.cz.

Do ochranného pásma spadají i Vratislavice nad Nisou, agendu ale zajišťuje Městský obvod Vratislavice nad Nisou.

Chovatelé chodí přes dezinfekční rohože

K mimořádným opatřením sáhla i liberecká zoo. Ptačí chřipka tam byla zjištěna u labutě, která uhynula v izolačním zařízení mimo areál zoo. Krátce nato chovatelé spolu s veterináři utratili i zbývající čtyři labutě a čtyři husy, které byly v izolaci společně s uhynulou labutí.

Veterinární správa doporučila zabezpečit větrací otvor v pavilonu plameňáků a natáhnout částečně síť nad kusem rybníka. Ve venkovních prostorách zoo nekrmí žádné ptáky. Chovatelé přicházejí na všechny úseky přes dezinfekční rohože. Zoologové také preventivně přesunuli do vnitřních prostor kachny a labutě z jezírka, do ubikace musel i pštros nandu. Venku tak zůstalo zhruba 140 dravců, bažantů a sov.

„Velikost ok stoprocentně nezabrání tomu, že tam pěvci nemohou vniknout. Toho, že budeme muset překrývat voliéry, se ale popravdě nejvíc bojíme. Kdyby sněžilo, můžeme ohrozit statiku, mohli bychom i ohrozit životy ptáků. Ptáci se pak plaší, narážejí na voliéry,“ řekl ředitel zahrady David Nejedlo.

V zahradě začal hnízdit druhý pár orlosupa a v úterý samice snesla vejce, což ošetřovatelům přineslo další porci nervozity.

Autor: