Liberec lhal v přihláškách. Ceny ze soutěže Přívětivý úřad chce vrátit

  16:42
Po tři roky za sebou se liberecká radnice chlubila oceněním Přívětivý úřad. Nové vedení města chce ale ceny vrátit. Prý je Liberec získal ne zcela právem. Cenu uděluje od roku 2016 ministerstvo pro místní rozvoj a Liberec byl dvakrát první a jednou druhý.
Liberecká radnice

Liberecká radnice | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Bohužel jsme při vyplňování přihlášky pro letošní ročník přišli na to, že v minulosti byly některé věci uvedeny v rozporu s realitou. Chceme se chovat fair-play a ceny vrátit,“ řekl primátor Jaroslav Zámečník.

V celostátní soutěži se posuzuje padesát kritérií. Jenže Liberec v minulosti do přihlášky napsal i věci, které na úřadě nebyly zavedeny. 

„Například jsme tvrdili, že má město účet na Twitteru a Google Plus, nic takového ale nemáme. Stejně tak nebyla pravda, že zveřejňujeme čísla mobilů našich zaměstnanců, že má město zpracovanou aktuální strategii úřadu, že se vydává ročenka města. Nefungovalo ani uvedené zasílání novinek z webu nebo hlášení závad přes mobilní aplikaci. Ta se zavedla až loni na konci léta. Stejně tak se nekonala žádná pravidelná setkání vedení města s občany,“ vyjmenovává Zámečník. 

Přihlášku do soutěže vyplňoval vždy tajemník magistrátu. V případě roku 2018 to byl zastupující tajemník Jaroslav Sopoušek, před ním pak Jindřich Fadrhonc. 

„Bohužel nevíme, kdo zpracovával podklady, které se pak do přihlášky zanesly. Těžko říct, na jakém místě bychom jako úřad skončili, kdyby se veškeré podklady vyplnily popravdě,“ zmínil Jiří Mejsnar, nový vedoucí odboru kanceláře primátora.

Ocenění Přívětivý úřad dostávají radnice za rozsah služeb pro občany a tím i míru vstřícnosti vůči veřejnosti. Velký důraz se přitom klade na online služby a také opatření, díky kterým se úřad stává transparentnějším.

Například rozklikávací rozpočet, materiály ze zasedání zastupitelstva, strategické plány rozvoje, územní plány, smlouvy s odkazem na registr smluv, veřejné zakázky a podobně.

„Pokud to rada města schválí, tak ocenění Přívětivý úřad vrátíme. Nicméně věci, které nebyly pravdivě vyplněny, chceme do budoucna zavést. Aktuálně pracujeme na nové podobě webu města, měníme i vzhled tištěného Zpravodaje a počítáme s vydáváním ročenky,“ dodal Zámečník.