V Liberci budou lépe varovat před povodní, staré sirény nahradí digitálními

  16:28
Lepší zabezpečení před možným rizikem povodní slibuje od příštího roku město Liberec. Monitorovací a varovný systém totiž čeká modernizace. Varovný systém před povodněmi funguje v Liberci od roku 2014.

ilustrační snímek | foto: Milan Zachodil

„Jenže už technologicky dožívá. A hlavně je celý ten systém nedostatečný,“ řekl náměstek primátora Jiří Šolc.

Zatím ve městě funguje jen jedno čidlo, které měří výšku hladiny Nisy, a deset bezdrátových hlásičů. Od příštího roku se systém znatelně rozšíří. K jednomu měrnému čidlu přibudou další čtyři a současných deset hlásičů se rozroste na sto devatenáct. 

Hlásiče budou na místech s vysokou koncentrací obyvatel. V plánu je i výměna devíti zastaralých rotačních sirén, které jsou dnes na hasičských zbrojnicích. Vymění se za digitální. 

Veliké škody působí přívalové deště

„Vylepší se i vybavení řídicího pracoviště a aktualizuje se digitální povodňový plán. Liberec sice tolik na povodně netrpí, ale některé jeho části jako Machnín s tím mají zkušenosti. Nicméně nejde spoléhat na to, že tady povodně nejsou velkým problémem. Mnohem častěji se dnes ukazuje, že veliké škody působí hlavně prudké přívalové deště, kde hraje roli každá minuta. Proto je dobré mít kvalitní varovný a monitorovací systém. Je to přesně ten typ projektů, které jsou nutné, ale jsou u nich všichni rádi, když se nic neděje,“ dodal Šolc.

Na rozšíření varovného systému získal Liberec dotaci ve výši 6,5 milionu korun. Ze svého k tomu město přidá dalších 2,8 milionů. Od modernizace si radnice slibuje, že bude získávat data z více míst a varování se dostane rychleji k většímu počtu obyvatel. 

Systém umožní varovat nejen před záplavami, ale třeba i před požáry, úniky nebezpečných látek, znečištěním ovzduší či narušením dodávek pitné vody nebo elektřiny.

Autor: