Liberec chce více pozemků v ostudné čtvrti, Syneru nabízí parcely za městem

  6:40
Jizva v centru Liberce se může zacelit. Město chce od společnosti Syner Group získat její pozemky v okolí Papírového náměstí. Pak bude radnice moci snáze ovlivnit podobu tohoto cenného místa.

Jeden z pozemků Syneru, který by město rádo vyměnilo. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nevzhlednou podobu v okolí Papírového náměstí plánovala liberecká společnost Syner Group ještě na jaře proměnit. Firma tam vlastní dva pozemky, na kterých chtěla postavit bytové domy včetně dvou věžáků o šestnácti a osmnácti patrech.

Jenže představa věžáků v samém centru Liberce vedení města tehdy zrovna nenadchla. Teď to vypadá, že Syner v okolí Papírového náměstí nic stavět nebude, a to ani v upravené verzi. Pozemky, které tam vlastní, s ním chce město směnit za jiné.

„Papírové náměstí je cenná lokalita v samém srdci Liberce. Problém je, že je tam spousta soukromých vlastníků pozemků a my tak nemůžeme příliš mluvit do její podoby. Když ale získáme pozemky Syneru, tak i s našimi pozemky tam budeme mít přes deset tisíc metrů čtverečních. Díky tomu můžeme nastavit pravidla pro další výstavbu,“ vysvětlil primátor Jaroslav Zámečník.

Papírové náměstí a jeho okolí sice leží v takzvaném zlatém kříži města, jenže historická zástavba tam místy vypadá tak, jak kdyby v Liberci skončila válka teprve před měsícem. Místu se tak často přezdívá liberecká Stínadla. A právě to chce radnice změnit.

„Chceme na to území vypsat otevřenou architektonickou soutěž. Naším cílem ovšem je, aby tam výstavba probíhala postupně, ne že se zastaví všechno najednou. Jen díky tomu tam pak může vzniknout něco architektonicky opravdu kvalitního,“ zmínil vedoucí kanceláře architektury města Jiří Janďourek. 

Město nabízí třikrát větší pozemky

K pozemkům Syneru se chce město dostat pomocí směny. Za to, že se Syner svého majetkového podílu v okolí Papírového náměstí vzdá, dostane od města zastavitelné pozemky za sídlištěm Kunratická. A to rovnou třikrát tak větší. Součástí směny je přitom i pozemek Syneru na rohu Šamánkovy ulice a vjezdu na bývalé výstaviště LVT, které chce radnice využít při úpravě Tržního náměstí.

Dohromady i s Papírovým náměstím je to necelých 7 tisíc metrů čtverečních, zatímco na Kunratické jde o plochu 24 tisíc metrů čtverečních.

„Samozřejmě, že Syner nám rozdíl v ceně pozemků doplatí podle znaleckého posudku. Záměr jsme na radě města schválili jednomyslně,“ řekl primátor.

Pozemky na Kunratické přitom nejsou pro Syner nezajímavé. Plánuje se tam výstavba zcela nové čtvrtě se zhruba 800 byty. Projekt nazvaný Zelené terasy byl společným dílem právě Syneru, města a podnikatele Jaromíra Johanna. Jenže město teď své pozemky přenechá právě Syneru.

Pozemky na Papírovém náměstí jsou pro město cennější

Předchozí vedení města přitom vychvalovalo svoji spoluúčast na projektu právě v tom, že na jeho pozemcích by měly vzniknout sociální byty, mateřská škola i veřejná prostranství. Obavy, že tohle všechno padne, jsou prý podle primátora liché.

„Mateřská škola i veřejná prostranství v projektu zůstanou. Sociální bydlení už ne, ale plánujeme teď sto padesát městských bytů v Rochlicích, v ulici Na Žižkově,“ řekl Zámečník.

Podle hlavního architekta města jsou pozemky na Papírovém náměstí pro město cennější. „Potřebujeme, aby se Liberec zahušťoval od středu a právě okolí Papírového náměstí k tomu skýtá obrovský potenciál,“ dodal Janďourek.

Radnice přitom zvažovala i možnost, že tamní pozemky od Syneru odkoupí, cena však byla mnohem vyšší, než si rozpočet města může dovolit.