Přímé přenosy a tisíce závodníků. Liberec vyhlíží olympiádu mládeže

  11:17
Liberecký kraj se připravuje na olympiádu dětí a mládeže. Vypukne za dvanáct dní. V osmnácti sportech budou zápolit čtyři tisíce účastníků ve věku dvanáct až šestnáct let.

Medaile pro vítěze olympiády | foto: Olympiáda dětí a mládeže

Několik prvenství bude mít letní olympiáda dětí a mládeže. Za dvanáct dní na ní bude v Liberci, Jablonci a Bedřichově v 18 sportech zápolit na čtyři tisíce sportovců z celé země.

Vůbec poprvé se na olympiádě představí sportovní lezci nebo letní biatlon. Česká televize chystá také nejrozsáhlejší vysílání v historii olympiády dětí a mládeže.

Spolužáci i rodiče, kteří nebudou mít možnost fandit přímo z dějiště olympijských her, tak budou moci držet palce u televize nebo internetového vysílání. 

„Budeme vysílat všechny čtyři dny od rána do večera. Celkem třicet sedm hodin a dvacet minut. Nasazujeme pět přenosových vozů, což je u olympiády dětí a mládeže také unikum,“ řekl Ondřej Zamazal, dramaturg vysílání České televize.

Diváci nebudou moci kvůli příliš vysokým nákladům a technickým obtížím sledovat v přímém přenosu jen triatlon a plážový volejbal.

„O vysílání se bude starat dvanáct elitních komentátorů a sedm reportérů, kteří přiblíží doprovodný program. Do studia si budeme zvát zajímavé hosty. Vznikne mozaika, která představí mládežnický sport. K olympiádě dětí a mládeže přistupujeme stejně, jako bychom vysílali dospělý sport,“ dodal Zamazal.

„V posledních letech se ukázalo, že diváci mají o olympiádu dětí a mládeže velký zájem a ne všichni mohou být na sportovištích. Mají velký zájem i o televizní přenosy,“ přiblížil Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru (ČOV). 

Prostřednictvím televizního vysílání přitáhne výbor k olympiádě tisíce dětí. „Z minulosti víme, že školy přerušovaly výuku, aby žáci mohli v daný okamžik fandit a sledovat, jak jejich spolužák v přímém přenosu bojuje o olympijskou medaili. Je to přesně ten okamžik, kdy vytváříme u mladých vzory ze sportovců jejich věkové kategorie, což je pro motivaci ke sportu hrozně důležité,“ doplnil Filip Šuman. 

Medaile získají i mistři street artu

Olympiáda se uskuteční od 23. do 28. června na 24 sportovištích. Celkem se rozdělí 1 163 medailí. Na průběh akce dohlédne na pět set dobrovolníků.

O medaile se bude bojovat nejen v tradičních olympijských sportech jako atletika, volejbal či plavání, ale zařazena je i umělecká disciplína street art. Nejtěžší bylo sehnat ubytování pro 4 250 sportovců a členů jejich doprovodu. Nejvíc, 2 700 olympioniků, složí hlavu na kolejích Technické univerzity v Liberci.

„Zbytek bude bydlet v našich domovech mládeže v Liberci a Jablonci. Část účastníků jsme museli rozdělit i do komerčních subjektů. Většinou jsou to penziony v Jizerských horách, ale je tam i hostel naproti harcovským kolejím,“ uvedl náměstek hejtmana Petr Tulpa. 

Účastníci olympiády budou mít dopravu na sportoviště nebo po městě zdarma. Slavnostní zahájení vypukne 23. června v Home Credit Areně. Chybět nebude nástup jednotlivých výprav, ani olympijská pochodeň. Sportovní výprava Libereckého kraje čítá 299 účastníků. 

Vlajkonošem bude za Liberecký kraj biatlonistka Markéta Davidová. Během sportovní akce se v Liberci i Jablonci uskuteční sportovní i kulturní akce. Akce vyjde na 35 milionů korun. Kromě Libereckého kraje se na financování podílí ministerstvo školství, všechny kraje, pořadatelská města i ČOV.

Autor: