Nejstarší auto se vrátilo domů, Liebiegův světoběžník parkuje v galerii

  16:28
Liberecký velkoprůmyslník Theodor von Liebieg mladší se svým vozem Benz Victoria podnikal dálkové cesty, a to za vpravdě spartánských podmínek. Vozidlo, s nímž najel desetitisíce kilometrů, si nyní lze prohlédnout v Oblastní galerii v Liberci.

„Nejstarší auto se tak v podstatě vrátilo zpátky domů a přes léto parkuje u nás,“ pousmál se ředitel Oblastní galerie Jan Randáček.

Kde se historický automobil, podobný spíše ještě kočáru, uprostřed obrazárny vzal? Je doplňkem výstavy Fenomén Charlemont / Eduard – Hugo – Theodor, jejíž vernisáž se koná ve čtvrtek v 17:30. Mapuje uměleckou tvorbu těchto sourozenců, z nichž dva malovali a jeden sochal.

Auto se stalo námětem známého obrazu

„Malíř Eduard Charlemont sehrál významnou roli při tvorbě sbírky libereckého velkoprůmyslníka Heinricha Liebiega a jako znalec vídeňských i pařížských ateliérů a galerií se stal jeho poradcem. Pro rozvětvenou rodinu Liebiegů nicméně pracovali i jeho bratři Hugo a Theodor. A právě auto Benz Victoria se stalo i námětem známého obrazu Huga Charlemonta,“ objasnil Randáček.

Textilní továrník Theodor von Liebieg mladší byl průkopníkem motorismu v českých zemích. Victorii si ponechal po celý život, stejně jako řadu dalších automobilů, které vlastnil. Po druhé světové válce se automobil dostal do Národního technického muzea v Praze a v šedesátých letech prošel renovací v dílnách ve Stuttgartu.

Benz Victoria se vzadu položeným jednoválcovým motorem zvládal jet nejvyšší rychlostí dvacet kilometrů za hodinu a spotřeboval čtrnáct až osmnáct litrů benzinu na sto kilometrů; na tutéž vzdálenost si řekl o sto padesát litrů vody k chlazení motoru.

Benzin byl jen v lékárnách

„V době, kdy s ním Liebieg jezdil, ještě neexistovaly čerpací stanice a benzin bylo možné koupit jen v lékárnách. Takže průmyslník musel uvažovat, kdy kam dojede a posléze si na onom místě domluvit, aby pro něho v lékárně dopředu připravili potřebné množství benzinu,“ vyprávěl Randáček.

Theodor von Liebieg s autem absolvoval první známou dálkovou jízdu na světě do Gondorfu nad Moselou a následně do Remeše. Nechal si jej, kterak projíždí krajinou, zvěčnit na obraze od Huga Charlemonta.

„Auto řídí Theodor, vedle něho sedí jeho snoubenka Marie Ida Blaschke,“ upřesnila kurátorka výstavy Zuzana Štěpanovičová, která v libereckém archivu objevila i fotografii, podle jejíž předlohy obraz vznikal. Výstava potrvá do 9. září.