Vedení liberecké radnice řeší, zda odkoupit hráz Veseckého rybníka

  16:52
Na programu už byl třikrát, ani jednou ale neprošel. Liberečtí zastupitelé se vzpírají návrhu, aby město vykoupilo hráz Veseckého rybníka. Důvodem není ani tak samotná cena za hráz, která je 2,25 milionu korun, jako otázka, proč by město mělo hráz vlastnit.

Rybník Teich v libereckém Vesci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nyní patří Povodí Labe, zatímco samotný rybník řečený Tajch plus pozemky pod hrází i okolo rybníka jsou města. A právě v tom je podle náměstka primátora Jana Korytáře (Změna) problém.

„Je logické, aby celý komplex měl jednoho vlastníka. Hráz je ve špatném stavu, potřebuje opravit a rybník zase odbahnit. Ve chvíli, kdy část patří městu a část Povodí Labe, není možné žádat o dotaci na potřebnou revitalizaci,“ zdůvodňuje Korytář.

Tajch je přitom jedním z mála míst, kde se dá v Liberci v létě koupat. Pak už je to jen přehrada, která ale mnohé odrazuje spornou kvalitou vody, koupaliště Na Vápence nebo ve Vratislavicích.

„Na Tajch chodíme každé léto a pokaždé si říkáme, kdy to tady prokoukne. Bahna je tam spousta, uvítali bychom i lepší přístup do vody. I louka, kde se lidé opalují, je při okrajích hodně podmáčená,“ řekl Martin Krušina z Vesce.

Jenže opoziční zastupitelé zatím celou transakci spíš zpochybňují.

„Povodí Labe má přeci povinnost hráz opravit, když je ve špatném stavu. I bez vidiny dotace. Takhle my od nich koupíme za více než dva miliony prosakující hráz, do které pak, když dotace nevyjde, dáme dalších čtrnáct milionů na opravu. Proč?“ ptal se zastupitel Jan Čmuchálek (nez.).

Nechápu, proč o hráz stojíme, ptá se primátor

Podobně to vidí i primátor Tibor Batthyány (exANO). „Nechápu, proč o tu hráz tak stojíme. Pozemky okolo rybníka jsou naše, stejně jako rybník. Lidé se tam chodí koupat, děti si hrají, psi se tam prohánějí. Přeci naše pozemky můžeme dál zvelebovat za peníze, které bychom jinak dali na výkup a opravu hráze. Co nám brání, abychom okolí zvelebovali?“ zpochybňoval záměr na zastupitelstvu primátor.

Jiní zastupitelé to vidí smířlivěji, i když ruku pro výkup hráze rovněž nezvedli.

„Nemám problém hlasovat pro, ale přijde mi to celé nedotažené. Pokud se v návrhu argumentuje tím, že je dobré, aby město vlastnilo hráz a mohlo tak lépe garantovat rozvoj celého okolí vodního díla, tak chci vidět koncept toho rozvoje. Co by mělo na Tajchu vzniknout a za kolik,“ řekla Květa Vinklátová (SLK).

Už před časem přitom mezi zastupiteli kolovaly různé návrhy vizualizací, jak by mohly na Tajchu vypadat nové vstupy do vody, povalové chodníky či písečná pláž. Nešlo ale o oficiální materiál z radnice, jen o výtvor několika nadšenců z Vesce.

„Pro Vesec je Tajch velké téma. Věřím, že kdyby vznikly městské obvody, první věcí, kterou by tamní zastupitelstvo řešilo, by byla rekonstrukce rybníka. Hádat se, jestli má být nejdřív studie a pak hráz koupit nebo opačně, je jako hádat se, co bylo dřív: Jestli slepice nebo vejce. Buď chceme s Tajchem něco dělat nebo ne,“ myslí si zastupitel Jaromír Baxa (Změna).

Ani náměstek Korytář se v tomto případě nehodlá řídit heslem třikrát a dost. „Pokud se mi výkup hráze nepodaří prosadit ani na listopadovém zastupitelstvu, nezbude nic jiného, než dát tuto věc jako jednu z otázek plánovaného místního referenda,“ dodal Korytář.