Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

  11:36,  aktualizováno  16:30
Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový pozemek koupit město Liberec, prodala je realitní kancelář společnosti Middle Europe Investments (MEI). Ta zde plánuje byty, kanceláře, ale i podnikatelský inkubátor.

Obří parcely po liberecké textilce nakonec město nechtělo. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Společnost  už v Liberci prostřednictvím své firmy Ústí Development vlastní od roku 2004 liberecký zámek.

„Mohu potvrdit, že jsme koupili pozemky v Liberci s názvem Textilana,“ uvedl Peter Winkelman, předseda správní rady MEI. Podle něj už je jasné, co by na pláni po bývalé textilní továrně mělo vzniknout. Část pozemků mají zabrat kanceláře a podnikatelský inkubátor. Pro obyvatele města bude ale mnohem zajímavější, že tam MEI plánuje výstavbu více než jednoho tisíce bytů.

Třicet procent v cenově dostupné kategorii

„Potřeba komerčního prostoru a zejména cenově dostupného bydlení se v příštím desetiletí zvýší. Proto jsme se rozhodli tyto pozemky získat,“ zdůvodnil Winkelman. Projekční práce už podle něj běží. MEI tak začala s plánováním dřív, než areál skutečně koupila. 

„Je to zatím předběžné, ale vize spočívá v realizaci více než tisícovky nových bytů, z toho třicet procent má být v cenově dostupné kategorii a čtvrtina v kategorii luxusní,“ dodal Winkelman. Kanceláře a podnikatelský inkubátor pak mají zabrat plochu patnáct tisíc metrů čtverečních.

„Nějaké jejich nákresy bytových domů už jsem viděl a moc velký dojem to na mě po architektonické stránce zase neudělalo. Je z toho patrné, že hlavním zájmem tam je, aby se investice rychle vrátila,“ okomentoval zastupitel Jaroslav Zámečník (SLK), který prosazoval, aby pozemky koupilo právě město Liberec. 

Cena za pozemky stejná jako za zámek

Podle zjištění redakce MF DNES se měly pozemky po Textilaně prodat za zhruba devadesát milionů korun. „Když jsme v zastupitelstvu navrhovali, aby pozemky koupilo město, všichni říkali, že sto milionů nebude stačit. Teď se ukazuje, že ano. Navíc tu Změna prosadila referendum o koupi libereckého zámku za devadesát milionů korun, který spoluvlastní rovněž pan Winkelman. Trochu se bojím, že penězi města zaplatíme MEI nákup pozemků po Textilaně, pokud k prodeji zámku skutečně dojde. Takže město bude mít nepotřebný zámek a oni lukrativní pozemky, které by pro město byly větším přínosem než zámek,“ dodal Zámečník.

On sám by přitom preferoval, kdyby na místě po Textilaně vznikl centrální park. Ostatně i nový územní plán stanoví, že zastavitelné plocha tam má být jen třicet procent. O městském parku na části pozemků s MEI jednala už i náměstkyně primátora Karolína Hrbková (ZpL). 

„Rádi bychom, aby na části ploch po Textilaně byl městský park, aby celá plocha nebyla zastavěna, ale sloužila veřejnosti. Druhou věcí je, že město má nedostatek vlastních bytů, proto bychom jich od investora chtěli část získat do majetku města.“ 

Winkelmana přitom považuje za seriózního partnera. „Vyzkoušeli jsme si to na spolupráci při otevření a zpřístupnění zámeckého parku,“ dodala Hrbková.