Opravená liberecká knihovna čeká na vrácení tisíců půjčených titulů

  16:42
Přibližně 85 tisíc titulů schází v regálech Krajské vědecké knihovny v Liberci. Před třemi měsíci ji totiž náruživí čtenáři „vyplenili“, když si výjimečně mohli půjčit až padesát knih. Důvodem bylo zavření budovy kvůli rekonstrukci za téměř 19 milionů korun. Od pondělí se do knihovny lidé opět vracejí.

Liberecká knihovna prošla opravou za téměř 19 milionů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Knihovna zavřela v červnu a předcházející květnový nájezd čtenářů její vedení mile překvapil. 

„Bylo to moc fajn. Lidé sem chodili s taškami, využívali toho, že si mohou půjčit až padesát knih. Ještě to nemáme úplně vysledované, ale nejvíc táhly detektivky nebo fantasy literatura. Z českých autorů lákala Radka Třeštíková nebo Patrik Hartl. Hodně se půjčovala i naučná literatura, zejména pedagogická, což je asi dáno blízkostí pedagogické fakulty místní univerzity. Ale lidé hojně sahají i po regionální literatuře, zdejší vlastivědě a historii. Má na to asi vliv i to, že tady pořádáme řadu besed, přednášek a setkání s těmito autory,“ vysvětluje ředitelka knihovny Blanka Konvalinková. 

Lidé mohou knihy, ale i cédéčka či deskové hry vracet mimořádně až do desátého října. „Zatím se úplně nehrnou. Ale budeme rádi, když budou chodit vracet tituly postupně. Snad se sem všichni nechystají až v tom říjnu,“ říká Konvalinková. 

Knihy čeká čipování

Rozpůjčované tituly čeká speciální čipování. Při výluce knihovny její zaměstnanci očipovali fond, jenž v regálech zůstal. 

„Čipování je technologie, která je známá především ze zahraničí. U nás to zavádí třeba Městská knihovna v Praze a funguje to i v knihovně liberecké univerzity. Ve stručnosti jde o to, že lidé si budou moci snáze půjčovat a vracet knihy v samoobslužných boxech a urychlí to i práci knihovníků. Hotovo bychom chtěli mít po novém roce. Pomáhají nám i brigádníci,“ dodává ředitelka. 

A co se v knihovně za čtvrt roku změnilo? Kompletně zrekonstruované jsou toalety, v půjčovnách jsou nové koberce. Depozitář, v němž jsou uloženy vzácné tisky, dostal klimatizaci, modernizované je osvětlení, opravená je část střechy i světlík, kterým zatékalo.

„Hodně věcí možná návštěvník na první pohled nepozná, ale určitě ho zaujme, že máme nově prosklenou studijní část knihovny a dva boxy. Jsou částečně odhlučněny dvojitými skly, jsou tam žaluzie, projektor, plátno. Dají se tady pořádat třeba workshopy, přednášky a nebude to rušit okolí,“ odhalila Konvalinková. 

„Co se týče nového osvětlení, tak to je nyní vybaveno LED žárovkami. Ty jsou úsporné, takže si od toho slibujeme i úsporu peněz za elektrickou energii. Navíc reagují na denní světlo a podle jeho intenzity se více rozsvěcí nebo naopak ztlumují.“ 

Nejvíc daly zabrat koberce

Asi nejvíc práce dalo natažení nových koberců. „To se musely vyndat všechny knihy z regálů, police rozmontovat. Naštěstí to firma, která to prováděla, udělala perfektně a i si dobře označila krabice s vyndanými knihami. Takže naši pracovníci pak nemuseli nic moc předělávat,“ podotkla ředitelka.

A hrdí jsou v knihovně i na zdánlivé drobnosti. Jde například o přemístění různých elektrických rozvaděčů a jističů. 

„Měli jsme to doposud na chodbách, kde o to mohli zavadit návštěvníci a třeba nám vyhodit proud. Je to teď i bezpečnější. Rádi jsme i za opravu světlíku a západní části střechy. Zatékalo nám sem. Teď to bude trochu zátěžová zkouška, zda to dobře dopadlo, protože v létě moc nepršelo a začalo až s prvním školním dnem,“ usmívá se Blanka Konvalinková.

Autor: