Český řidič kamionu kolaboval v Nizozemsku, o pomoc volal do Liberce

  13:16
Komplikovaně ale včas se dovolal pomoci český řidič kamionu, kterému se náhle zhoršil zdravotní stav při cestě po Nizozemsku. Díky spolupráci dispečerky z dopravní společnosti s operátorkami tísňové linky v Liberci se mu včas dostalo pomoci, byť oklikou přes několik telefonních linek.
Operační středisko (ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: HZS LK

Šoférovi se udělalo špatně ve středu. „Nevěděl, co se děje, a tak zavolal dispečerce firmy, pro kterou pracoval,“ uvedla mluvčí libereckých hasičů Pavlína Bílková, podle které řidič neuměl anglicky ani německy a nevěděl, co má dělat.

Dispečerka se obrátila na linku 112. Hovor přijala liberecká operační technička Petra Procházková. Společně se dopátrali, že se řidič nachází na dálnici A19 a že je poblíž čerpací stanice. 

„Když už operátorka věděla místo, zavolala na linku 112, protože ta je propojená v rámci Evropské unie a anglicky vysvětlila, co se děje,“ řekla Bílková.

Operátorku následně přepojili na nizozemskou záchrannou službu. „Tam ale neuměli moc anglicky, tak jim operátorka nabídla, že jim situaci popíší německy,“ pokračovala Bílková.

Ke slovu se tak dostala druhá operátorka Lenka Šulcová. Znovu celou situaci popsala v Němčině. Holandská záchranka slíbila, že na místo vyjede, ale liberecké operátorky nechtěly nic nechat náhodě. Přímo se proto spojily s řidičem v nesnázích.

Poradily mu, aby troubil a dal tak vědět dalším řidičům, že má problémy. „To se mu ovšem příliš nedařilo, protože byl v opravdu špatném stavu,“ popsala mluvčí.

Nakonec k němu přeci jen jiný řidič zaběhl, převzal si od něj telefon a podle instrukcí, které mu česká operátorka sdělovala německy, doběhl na blízkou pumpu a také pro jistotu přivolal záchranku.

„Záchranka na místo dorazila a nám se tímto způsobem podařilo řidiči zachránit život,“ dodala Bílková.

Autor: