Geologové prozkoumají, co je pod Libercem. Výzkum pomůže při stavění

  6:38
Až do hloubky dvě stě metrů pod povrch půjde digitální model, který pro Liberec vytvoří Česká geologická služba. Sama se na město obrátila s nabídkou na vytvoření podpovrchového geoinformačního modelu Liberce.
Sídlo krajského úřadu je nejvyšší budovou v Liberci, na vrcholu má vyhlídku,...

Sídlo krajského úřadu je nejvyšší budovou v Liberci, na vrcholu má vyhlídku, která je otevřená i pro běžné návštěvníky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Liberec je z hlediska geologie zajímavý tím, že leží na zlomu. Polovina města leží na žule, to je část od Nisy k Jizerským horám. A na druhou stranu od Nisy k Ještědu jsou místo žuly spraše, které působí jako houba, všechno nasáknou,“ přibližuje primátor Jaroslav Zámečník.

„Díky modelu budeme mít přehled, která místa v Liberci se dají využít z hlediska podzemních vod, kde může být případný zdroj geotermální energie, kde jsou jaké průsaky, kterými se do spodních vod mohou dostávat případné nečistoty, jaké chemické složení mají v daném místě podzemní vody a podobně,“ poznamenal Zámečník.

Získaná data využijí i investoři, kteří budou chtít v Liberci stavět. „Při každé stavbě je důležité vědět, jaké je tam podloží, a získat tato data je dost složité. Takže pokud budeme mít takhle zmapovaný celý Liberec, tak půjde o průkopnický projekt i v rámci republiky,“ uvedl náměstek primátora Jiří Šolc.

Pořízení geoinformačního modelu bude stát půl milionu korun. Liberec ho však dostane zdarma. Náklady totiž geologické službě zaplatí Technická agentura České republiky. Průzkum bude trvat zhruba rok. Výsledky pak budou zveřejněné v mapovém serveru Marushka, který je přístupný na webu města.

Autor: