ODS oprašuje nápad na lanovku do Bedřichova. Vedla by z Lidových sadů

  6:20
Se značnými ambicemi se na komunální volby v Liberci chystá tamní ODS. Na její kandidátce je řada lidí, kteří nejsou spojeni s érou strany, která v Liberci vládla naposledy před osmi lety. Občanští demokraté sázejí na povětšinou nová jména a mladé kandidáty. V zastupitelstvu chtějí alespoň čtyři křesla.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Jsem rád, že se nám po čase rozrůstá členská základna. Máme dnes kolem stovky členů. Naše šance je v tom, že lidé vidí, jak za poslední roky Liberec šedne a nic nového tu nevzniklo. To za nás nebylo,“ tvrdí lídr kandidátky Petr Židek. Dvojkou je Petra Břeňová a trojkou Lumír Vadovský.

Jako hlavní tahák si ODS vybrala snížení daně z nemovitosti. Ta sice není v Liberci nejvyšší v České republice, podle Židka ale není třeba, aby Liberečané platili i tu část, kterou nařizuje městská vyhláška, stačí prý část nařízená státem.

„Daň z nemovitosti Liberec zvýšil v době ekonomické krize, kdy potřeboval každou korunu. Teď se ale ekonomice daří a příjmy města vzrostly v posledních letech zhruba o půl miliardy korun. Není důvod dál ty peníze z lidí tahat,“ argumentuje Židek.

Zatímco pro jednotlivce by šlo o snížení v řádech stokorun, pro městskou kasu by to byl výpadek několika milionů korun. Například loni vydělal Liberec na dani z nemovitosti 135 milionů korun.

Občanští demokraté ale nejsou jediní, kteří chtějí daň z nemovitosti v Liberci snížit. Se stejným tématem jde do komunálních voleb i sdružení PRO 2016 a také uskupení Liberec Plus.

Lanovka do Bedřichova i dva parkovací domy

Co naopak jiní ve svých volebních programech nemají, je oprášení nápadu na vedení lanovky z Lidových sadů do Bedřichova, o kterém se mluvilo v devadesátých letech.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

„Chceme nechat prověřit možnost výstavby lanovky na Bedřichov. Mohl by to být nový turistický cíl, který pomůže zvýšit atraktivitu Liberce jak pro jeho návštěvníky, tak i obyvatele města,“ uvedl Židek.

Lidových sadů se týká i další bod volebního programu ODS. Ta by v nich totiž chtěla nechat zbudovat hned dva parkovací domy. Jeden na otočce tramvaje a druhý na místě zarostlého amfiteátru pro návštěvníky liberecké zoo.

Zkulturnit chce i oblast Papírového náměstí a ještě před vydáním nového územního plánu nechat udělat studii, která by majitelům pozemků určila, co mohou a co nemohou na svých pozemcích stavět.