Vrtulníky Mi-24 zase mohou létat, vyšetřování na Libavé vyloučilo závadu

  14:14
Od středy nesměla armáda poslat do vzduchu žádný ze svých bojových vrtulníků Mi-24. Důvodem bylo nucené přistání jednoho z nich na Libavé, zranila se při něm pětice vojáků. Vyšetřovatelé nyní zákaz odvolali, za incident z Olomoucka nemohla porucha, jež by omezovala provoz ostatních strojů.
Bojový vrtulník Mi-24/35 211. taktické letky (takzvané tygří letky) Vzdušných...

Bojový vrtulník Mi-24/35 211. taktické letky (takzvané tygří letky) Vzdušných sil Armády České republiky (ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

„Na základě předběžných závěrů komise pro vyšetřování události vynuceného přistání vrtulníku Mi-24 byla vyloučena jako příčina technická závada, která by omezovala provoz ostatních vrtulníků Mi-24,“ uvedla Magdalena Dvořáková, vedoucí oddělení komunikace Generálního štábu Armády ČR.

Komise pracovala od středy 19. června, kdy ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku musel nuceně přistát jeden z bojových vrtulníků české armády Mi-24. Na palubě bylo pět vojáků.

„Žádný z nich naštěstí nebyl vážně zraněn, přesto byli převezeni do nemocnice,“ podotkla tehdy Dvořáková. Všechny stroje Mi-24 stály od té doby na zemi.

Za poslední rok šlo přitom už o druhé uzemnění těchto bitevních vrtulníků, stejné opatření platilo také loni po listopadové nehodě, kdy stroj tohoto typu havaroval z minimální výšky při zátěžovém testu na základně v Náměšti nad Oslavou. Mi-24 poté nelétaly do ledna, kdy byl jejich provoz částečně obnoven.

Bojové vrtulníky patří mezi nejdražší vybavení, kterým armáda disponuje. Část strojů Mi-24/35 armáda dostala v rámci deblokace ruského dluhu po roce 2000. Jejich hodnota je v řádu stovek milionů korun. Cena nových moderních bitevních vrtulníků se pohybuje v řádu miliard korun. O nákupu strojů ministerstvo obrany v poslední době vyjednává.

Autor: