Bývalí zaměstnanci e-shopu levneelektro.cz stále čekají na mzdy

  9:16
Pracovníci již neexistujícího internetového obchodu čekají už přes rok na poslední výplaty. Společnost Elektra PV z Českých Budějovic, která e-shop provozovala, ukončila činnost loni v létě. Lidé si stěžují na práci insolvenční správkyně.

Podle policistů za vším stojí činnost 36letého Petra Václava mladšího, jednatele společnosti Elektra PV, která e-shop provozovala. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Situace se vyřeší během následujících dnů, peníze zaměstnanců pro nás budou prioritou. Koncem loňského roku to tvrdila insolvenční správkyně Daniela Urbanová, která měla zajistit, aby své mzdy dostali zaměstnanci e-shopu levneelektro.cz. Ten z hodiny na hodinu ukončil svoji činnost loni v létě. Po více než osmi měsících je ale situace stejná a lidé své peníze nedostali.

Podle Urbanové je chyba na straně společnosti Unipex CZ. Tato IT firma zajišťovala kompletní fungování obchodu včetně systému, který zpracovával mzdy. Část z nich by měl vyplatit úřad práce, ale k tomu potřebuje znát výše dlužných mezd.

Pád e-shopu

Červen 2016: Společnost Elektra PV zavírá e-shop levneelektro.cz. O práci přichází více než sto lidí. Důvodem je zablokování účtů finanční správou.
Červen/Červenec 2016: Věc začíná vyšetřovat policie. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu krácení daně. Podle nich dosahuje škoda způsobená státu desítek milionů korun.
Srpen 2016: Krajský soud zahájil insolvenční řízení s Elektra PV.
Prosinec 2016: Padají čtyři obvinění. Podle policie byl hlavní postavou Petr Václav mladší, jednatel Elektra PV.

„Insolvenční správce podnikl a nadále podniká veškeré kroky pro získání podkladů v elektronické podobě, respektive pro zajištění přístupu k účetnictví dlužníka. V této činnosti insolvenční správce stále naráží na postoj společnosti Unipex CZ,“ uvedla Urbanová v posledním veřejném sdělení v insolvenčním řízení 24. srpna.

Unipex CZ se brání. Slova správkyně považuje za poškozování společnosti a pomluvu. V reakci vysvětluje, že s ní správkyně komunikuje minimálně. K poslednímu kontaktu podle jednatelky společnosti Zuzany Szabó došlo 5. května.

Unipex CZ přišel s návrhem, že - zjednodušeně řečeno - zpřístupní systém a předpokládané náklady jsou 28 800 korun. Přesto, že je tato povinnost dle smlouvy na straně dlužníka, navrhla společnost uhradit polovinu nákladů. Urbanová pak v e-mailu oznámila, že se nemůže vyjádřit k předloženému návrhu řešení. Od té doby se neozvala.

„Dovolujeme si vás opětovně požádat o vyjádření k tomuto postupu,“ otevřela další zprávu v insolvenčním řízení 30. srpna Szabó.

Vyjádření Daniely Urbanové, která má advokátní kancelář v Praze, se MF DNES nepodařilo získat. Nejdříve nebrala telefonáty. Poté její asistentka přislíbila telefonát, který skončil bez odezvy. Následně měla přijít odpověď na e-mail, ale ani tehdy se správkyně neozvala.

Po více než osmi měsících tak desítky bývalých zaměstnanců dál čekají na doplacení mezd. „Podle našeho názoru musí být možné mzdy zpracovat i bez přístupu do informačního systému. Zaměstnanci mají k dispozici pracovní smlouvy, výpovědi i starší výplatní pásky. Na základě těchto podkladů by mzdy mělo být možné zpracovat,“ řekla jedna z bývalých zaměstnankyň firmy. Nepřála si být jmenována.

Čtyři lidé jsou obvinění z krácení daně

K tomuto postupu se však už v prosinci vyjádřil úřad práce. Nezbytné podle něj je, aby zaměstnavatel na úřadu práce potvrdil zaměstnancům mzdy a všechny jejich součásti, jež nebyly za požadovaný měsíc uhrazeny.

„Úřad práce zaslal opakovaně výzvu k doložení dlužných mzdových nároků nejen zaměstnavateli, ale také insolvenčnímu správci. Stále očekáváme, že budou mzdové nároky zaměstnanců potvrzeny a úřad práce bude moci zaměstnancům mzdové nároky vyplatit,“ uvedl už v prosinci Ivan Loukota, ředitel pobočky v Českých Budějovicích.

Minulý týden úřad práce potvrdil, že se situace od té doby nezměnila. Klíč je tak v dohodě mezi správkyní a IT firmou.

Bývalým zaměstnancům vadí, že se problém řeší tak dlouho. Nárok přitom mají na chybějící výplaty a dvě další jako náhradu odstupného. Stížnosti míří hlavně na Danielu Urbanovou.

„Ve svém sdělení uvádí, že je se mnou v dlouhodobém kontaktu. S tímto si dovolím zásadně nesouhlasit, jelikož insolvenční správkyně většinou na mé dotazy vůbec nereaguje,“ uvedla jedna z žen, která se snaží získat své peníze. Z její e-mailové korespondence vyplývá, že od května do poloviny srpna napsala Urbanové deset zpráv. Odpovědi se dočkala dvakrát.

Vyšetřování společnosti Elektra PV v současné době pokračuje beze změn, což potvrdil mluvčí jihočeských policistů Jiří Matzner. Čtyři lidé jsou obviněni z krácení daně. Svým jednáním údajně způsobili škody nejméně 42 milionů korun.

Podle policistů za vším stojí činnost 36letého Petra Václava mladšího, jednatele společnosti Elektra PV, která e-shop provozovala. Spolu s dalším obviněným mužem z Prahy sjednali obchodní spolupráci s účelově zřízenou firmou, která ovšem neodváděla DPH.

Autor: