VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

  14:42
V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až nyní, protože u těchto šelem nikdy není jisté, zda potomci přežijí první týdny. Malá samička se narodila 27. července matce Neyle.

Lvice se zatím o mládě stará v porodní bedně. Mluvčí zoologické zahrady Martin Vobruba řekl, že lidé do odchovu nebudou zasahovat, protože vše je zatím bez problémů.

„Rodina je nyní osmičlenná a funguje jako v přírodě. Samice teď začne postupně mládě vynášet do venkovní voliéry i do prostoru hlavní vnitřní ubikace,“ řekl Vobruba.

V zoo mají nyní jednoho dospělého samce Matese a dvě čtyřleté samice Neylu a Tamiku narozené v Hannoveru.

Každá z nich měla od roku 2016 dva vrhy mláďat. Nedávno narozené mládě je šestým potomkem lví trojice z plzeňské zahrady. 

„Neyla a Tamika jsou sestry, prvního července jim byly čtyři roky. Pro chovatele nebyla jejich březost překvapením, k páření s Matesem dochází velice často,“ vysvětlil Vobruba.

Letos se v Plzni narodila již čtyři mláďata lva berberského. V polovině května Tamika přivedla na svět trojčata. Samička dostala jméno Damali, její bratři jsou pak Deema a Dabir.

Do skupiny lvů patří ještě samec Baqir, který je na světě od loňského 3. listopadu. Je prvním potomkem Matese a Neyly.    

Předchozí generace lvů v Plzni mláďata neodchovala

Prvním mládětem Tamiky a Matese byla Amira, která se narodila v září 2016. Protože Tamika přišla o mléko, pomáhali s odchovem Amiry ošetřovatelky. Nyní je Amira už dospělá, letos v únoru byla převezena k rozšíření chovu do rakouské zoologické zahrady v Herbernsteinu. Tam na ni čekal dvouletý samec.  

Se lví trojicí Mates, Neyla a Tamika má plzeňská zoologická zahrada konečně mláďata. Čekání na prvního potomka v přírodě už vyhynulého lva berberského trvalo v Plzni téměř 43 let.

„U předchozích párů jsme měli smůlu. Když byly lvice březí, buď nedonosily, nebo přenášely. Bylo to dané i genetikou. Teď máme mladou trojici, té se daří,“ objasnil Vobruba.

Amira, Baqir, trojčata z května i právě narozené mládě budou v plzeňské zoologické zahradě žít asi 1,5 až dva roky. Pak se přesunou do jiných zoologických zahrad, aby tam založili nebo rozšířili chovy.

„Po dobu, co budou s rodiči, se budou učit žít ve skupině, všechno okoukají,“ vysvětlil Vobruba.    

V České republice chová lva berberského pět zoologických zahrad. V zajetí se se tato zvířata dožívají maximálně dvaceti let.

Samec lva berberského dostal jméno Baqir (27. prosince 2017)

28. prosince 2017

Autor: