VIDEO: Zoo ve Dvoře má po letech dvě koťata lvů berberských, třetí uspali

  15:40
Po dlouhých třiceti letech se Safari Park ve Dvoře Králové nad Labem dočkal mláďat lvů berberských. Dvě osmitýdenní koťata se už zabydlují ve venkovním výběhu. Po narození vážila 2,5 kilogramu, teď už jsou třikrát těžší. Původně se narodila tři, jednoho samce chovatelé utratili.

Lvi se narodili v polovině května, po 106 dnech březosti je porodila dvouletá samice Khalila.

„Je to prvorodička, což bývá zejména u šelem vždy trochu riziko. Přesto porod proběhl hladce,“ říká ošetřovatel Radek Hlávka. Otcem mláďat je sedmiletý Bart, jenž do Dvora Králové přišel s bratrem Napoleonem z olomoucké zahrady v roce 2014.

Koťata sají především mléko od matky, začala už ale také projevovat zájem o maso. Po osmi týdnech se poprvé podívala ven.

„Zatím je do venkovního výběhu pouštíme obden v dopoledních hodinách a postupně je učíme, aby si zvykla na nový režim,“ doplňuje Hlávka.

Khalila porodila tři mláďata, jednoho ze dvou samců ale pracovníci zoo utratili. „Chovat více samců pohromadě v rodinné skupině v lidské péči je komplikované a my musíme chov z tohoto důvodu regulovat,“ vysvětluje vedoucí zoolog safari parku Jaroslav Hyjánek.

Ve volné přírodě tvoří skupiny lvů jeden vůdčí samec a několik samic. Když mladí lvi dospějí, odcházejí ze skupiny a zakládají vlastní smečky, nebo vyženou stávajícího vůdce skupiny.

Fotogalerie

Podle Hyjánka je regulace za nynějších podmínek, kdy se chovu lvů v zoologických zahradách velmi daří, účinným způsobem, jak předcházet přemnožení šelem a problémům s jejich dalším umístěním.

Dalším řešením je antikoncepce nebo kastrace lvů.

„Myslíme si, že je pro zvířata mnohem přirozenější a prospěšnější pro jejich další vývoj pářit se a přivádět na svět nová mláďata,“ dodává.

Dvorský safari park nyní chová osm lvů, z toho šest berberských a dvě samice lva afrického. V roce 2015 otevřel první lví safari u nás, které návštěvníci mohou projíždět ve vlastních automobilech. Vedle safari se nachází expozice a venkovní výběh lvů.

Autor: