Kladské pomezí láká turisty do pevností, v Adršpachu oživne Žižka

  8:18
Turistům na Náchodsku, Trutnovsku i v polském příhraničí zpestří léto Festival zážitků. Loni patřil osobnostem regionu, v druhém ročníku se zaměří na vojenskou historii. Festival upozorní na méně známé cíle a nabídne návštěvníkům zážitkové programy.

Zámek Nové Město nad Metují | foto: Michal Klíma, MAFRA

Festival se odehrává v turistickém regionu Kladského pomezí, k němuž se na české straně hlásí větší část Náchodska a oblast Jestřebích hor na Trutnovsku. Tentokrát je leitmotivem prázdninových programů vojenství.

„Cílem je oživit méně známá místa v česko-polském příhraničí a nabídnout program pro domácí i zahraniční turisty, kteří tu už jsou a mohou tak každý den navštívit různé zážitkové akce,“ vysvětluje Markéta Venclová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Branka, která dvouměsíční akci v Kladském pomezí pořádá.

Na zámku v Adršpachu výletníky čeká oživlý husitský vůdce Jan Žižka. Ukázka historických zbraní, uniformy i pušky z války z roku 1866 si lze prohlédnout na bojišti v přírodní rezervaci Dubno u České Skalice.

Konec první republiky si v rámci festivalu návštěvníci připomenou na pevnosti Dobrošov, i když ne na tradiční prohlídkové trase podzemím. Královéhradeckému kraji se totiž podařilo dokončit tendr a začátkem června podepsal smlouvu se sdružením stavebních firem na revitalizaci pevnosti za 94 milionů korun, která potrvá do léta 2021.

Vojenský program nabídnou také polské zámky Żelazno, Kapitanowo, Sarny a pevnost Kłodzko ze 16. století, kde ukážou, jaké to bylo chránit tvrz před vojsky Napoleona Bonaparte. Program pojede sedm dní v týdnu od začátku července až do konce srpna.

Fotogalerie

Zámek v Novém Městě nad Metují od začátku května po letech zpřístupnil část zrevitalizované zámecké zahrady s lipovou alejí na bývalém obranném valu. Restaurátoři v aleji pojmenované po Pat Bartoňové - Dobenínové, manželce restituenta zámku Josefa Mariana, opravili sochu svatého Václava, vznikly nové mlatové cesty, přibyly dřeviny i květiny. Celá alej je stejně jako budova špýcharu a věž Zázvorky osvětlená.

Hlavní událostí letní sezony na zámku v Novém Městě je od začátku června do konce srpna výstava věnovaná létajícím strojům renesančního génia Leonarda Da Vinciho.

„Uplyne 500 let od úmrtí Leonarda Da Vinciho. Výstava ukáže předchůdce dnešních rogal, padáků a vrtulníků, exponáty vycházejí z jeho tajných zápisníků z 15. století,“ prozrazuje správce zámku Ondřej Daněk.

Novinkou v Náchodě je rozšíření 4,5 kilometru dlouhé naučné stezky v lesoparku Montace za pivovarem. Osm zastávek se zaměřuje na ekologii, biologii a lesní pedagogiku, je tu hmyzí hotel, tůň pro obojživelníky nebo vzorkovník stromů.

Je už poslední možnost vystoupat na rozhlednu Žaltman

Hronov rozšířil prohlídky Jiráskova divadla z roku 1930. „Letos poprvé zpřístupňujeme lóži, kterou architekt Jindřich Freiwald vyprojektoval pro Aloise Jiráska. Ten v ní ale nikdy neseděl,“ připomíná ředitelka hronovského kulturního střediska Markéta Machová, že se spisovatel otevření divadla, které je jeho pomníkem, nedožil. Komentované prohlídky se konají celý rok, vždy v pátek od 10 a 14 hodin.

Pevnost Josefov v Jaroměři chce letos nabídnout alternativní program pro turisty, jejichž hlavním zájmem není vojenská historie. Na konci května v Bastionu I otevřeli výstavu o tom, jak se ženy v 18. a 19. století oblékaly.

Česká Skalice připravila na 15. června první ročník vinařských slavností s degustacemi a koncerty. Jejich cílem je návštěvníkům více otevřít raně gotický areál Maloskalické tvrze u Muzea Boženy Němcové, kde se akce bude konat.

Letošní sezona je pro turisty mířící do Kladského pomezí poslední příležitostí navštívit rozhlednu Žaltman z roku 1967 v Jestřebích horách. Vyhlídková věž, ze které toho kvůli stromům už není příliš vidět, bude na podzim demontována.

Malé Svatoňovice na jejím místě plánují postavit 22 metrů vysokou ocelovou konstrukci. „Rozhlednu postavili svépomocí členové tehdejšího TJ Baník Malé Svatoňovice. Její výška už není dostačující a práce na vyvýšení výhledové plošiny by byly nákladnější, než postavit rozhlednu novou,“ vysvětluje svatoňovický starosta Vladimír Provazník.

Letos do své 5. sezony vstoupil bývalý měděný důl Bohumír v Jívce na Trutnovsku. Novinkou je parkoviště s dřevěným altánem, kde jsou vystavené důlní mapy.

Úpice obnovila a rozšířila naučnou stezkou se dvěma okruhy, do zrekonstruovaného domu na náměstí se přestěhovalo turistické informační centrum.

Úpická Dřevěnka je už opravená a po letech se otevřela:

22. prosince 2018