Primátor: Bude to vzdušný, jednoduchý fotbalový stadion pro pět tisíc diváků

  8:04,  aktualizováno  12:55
Pardubičtí radní připravují radikální opravu fotbalového Letního stadionu u arény. Trosky někdejší chlouby města se začnou měnit v nejbližších letech. Nyní úředníci pracují na získání všech povolení a architekti dokončují projekt stánku pro asi pět tisíc fanoušků. Optimistický termín začátku stavby zní rok 2018.

Projekční firma JIKA - CZ zveřejnila vizualizace, které ukazují novou podobu pardubického fotbalového stánku. | foto: JIKA - CZ

Pokud by někdo hledal nějaký zaručený pardubický politický evergreen, nutně by musel zmínit opravu fotbalového stadionu, který už dlouhá léta hyzdí prostor mezi hokejovou arénou a Tyršovými sady.

Už je to více než deset roků, co se na něm naposledy hrála druhá liga. Od té doby slouží tréninku hokejistů, ženské kopané a americkému fotbalu. A hlavně dál neúprosně chátrá. Hlavně východní tribuna s Bránou borců je v havarijním stavu.

Současné politické vedení magistrátu je zatím potřebné rekonstrukci nejblíže. Jednak ví, z čeho by se stavba za stovky milionů korun platila, a také reálně začala opravu připravovat.

„Projekt vzniká. „Na podzim bychom měli mít už hotové náležitosti územního řízení. Je tam i tzv. malá EIA, která posoudí vliv stavby na její okolí,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát, který si zatím přípravu pochvaluje.

„Zatím jsem s postupem spokojený. Když nám v květnu projektant ukazoval konečnou verzi, se kterou půjdeme do územního řízení, tak jsem byl mile překvapený. Měl by to být takový vzdušný, jednoduchý fotbalový stadion pro asi pět tisíc diváků, což je minimální požadavek svazu na pořádání ligových zápasů,“ dodal primátor.

Radnice bude hledat dotační titul

Všechny předešlé snahy stadion zvelebit zkrachovaly kvůli financím. Ovšem i v tomto mají současní radní náskok. Od Komerční banky získali úvěrový rámec na miliardu korun a z těchto peněz by se nový domov fotbalistů měl platit.

„Právě pro takové účely má úvěrový rámec fungovat. Samozřejmě že pokud bude šance, budeme hledat dotační titul, který by nám mohl pomoci. Ale nebudeme na to spoléhat,“ uvedl náměstek primátora Jan Řehounek, který je stejně jako primátor z hnutí ANO.

Kvůli možnosti získat peníze mluví o stadionu s určitou mírou optimismu i šéf druholigového klubu FK Pardubice Vladimír Pitter.

„Vypsáno bude znovu více dotačních programů, v nichž ministerstvo školství bude podporovat kluby a věci spojené se sportem. Město načerpalo od banky miliardový rámec, který má proinvestovat do roku 2021. Z něho je významná část nepřímo vyčleněná na Letní stadion. Nicméně jakákoliv podpora z ministerstva či asociace může tuto bilanci vylepšit,“ naznačil Pitter i možnost získání dotací na nový stánek, který se nápadně podobá těm z Karviné či slovenského Popradu.

Projektovou dokumentaci přestavby celého území zpracovává pro město firma JIKA – CZ. Na Facebooku firmy si mohou lidé prohlédnout i vizualizace toho, jak by měl stadion vypadat. A nutno dodat, že oproti původním návrhům prezentovaným na veřejnosti se dost změnil. Především přibyly střechy na tribunami.

„Pokud chceme divákům nabídnout základní komfort, tak většina míst musí být krytá. To je základ,“ uvedl mluvčí FK Pardubice Radek Klier.

Ovšem přestavovat by se mělo celé území mezi arénou a Tyršovými sady. „Samotné fotbalové hřiště se dočká přestavby tak, aby jeho parametry v budoucnu vyhověly požadavkům na pořádání zápasů nejvyšší fotbalové soutěže. Využití by se mělo dočkat také území po bývalé hale ČSTV a jatkách. Mají zde nově vzniknout dvě hřiště, která budou moci využívat sportovní kluby i veřejnost. Architekti v tomto prostoru počítají také s dětským hřištěm či plochou pro letní kino a podobné akce,“ uvedla mluvčí Pardubic Nataša Hradní.

Dokumentace ke stavbě by podle harmonogramu města měla být spolu se stavebním řízením dokončena v květnu 2018 a následně radní vypíšou výběrové řízení na dodavatele stavby. Poprvé by se mělo kopnout do země na podzim stejného roku.

„Město vybralo projektového manažera pro svůj projekt přestavby Letního stadionu a přilehlých veřejných ploch. Má připravit plánovanou půlmiliardovou investici od projektu až po zahájení stavby, s níž by město chtělo začít na podzim 2018,“ potvrdila Nataša Hradní.

Historie Letního stadionu

V květnu 1931 stánek u příležitosti 1. československé celostátní výstavy sportu a tělesné kultury otevíral prezident republiky T. G. Masaryk. Patnáctého srpna 1937 Pardubice poprvé postoupily do nejvyšší fotbalové soutěže. O týden později se ve městě poprvé hrála liga. Před návštěvou 11 000 diváků porazily ve východočeském derby Pardubice Náchod 2:1. Zatím poslední velký zápas se na něm hrál v září 2002, kdy k pohárovému duelu nastoupila Sparta Praha. Naposledy se něm alespoň druhá liga hrála v roce 2006.

Problém je však v tom, že právě ve stejné době se budou konat komunální volby, které mohou rozdat karty na radnici jinak než dosud. A každý velký projekt je vždy změnou vedení magistrátu ohrožen.

Zdá se tak, že nejbezpečnější by pro fotbal bylo, kdyby se začalo budovat ještě před říjnovými volbami.

Na druhou stranu mezi politiky už roky panuje shoda, že je potřeba stadion opravit. „Vzhled stadionu u arény je vážně ostuda města. Jsem určitě proto, aby se na něm dál hrál fotbal a aby se co nejdříve opravil,“ řekl například náměstek primátora Jiří Rozinek už v roce 2012.

A přesto, že jeho ČSSD měla podporu kopané i ve volebním programu, za pět let se na Letním stadionu nepohnulo vůbec nic. Fanoušci musí doufat, že nyní to bude konečně jiné.