Letní filmová škola ocení Lasicu s Bočanem, promítat se bude i ve věznici

  8:58
Netradiční promítací místa, nový stanový hotel i široký program pro místní návštěvníky nabídne 45. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti od 26. července do 4. srpna. Svá nejzásadnější díla osobně uvedou a hlavními hosty budou herec Milan Lasica a režisér Hynek Bočan.

Oba také od pořádající Asociace českých filmových klubů obdrží Výroční cenu.

Lasica stráví v Hradišti tři dny ve druhém týdnu, zatímco s Bočanem se mohou zájemci vidět hned první festivalový den, navíc na netradičním místě.

„Bude to speciální open-air projekce kultovní pohádky S čerty nejsou žerty, která se uskuteční v zámeckém parku v Buchlovicích,“ potvrdila mluvčí LFŠ Lenka Horáková. Na akci přijede také jeden z hlavních představitelů, herec Ondřej Vetchý.

Organizátoři už zveřejnili denní program festivalu, který obsahuje dohromady více než 200 filmů, koncerty, výstavy, divadelní představení, besedy, workshopy nebo akce určené malým divákům.

„Letos se všichni mohou těšit třeba na show kapely Monkey Business, jejíž koncert bude zdarma,“ upozornila ředitelka Radana Korená. Se dvěma představeními přijede do Hradiště pražské HaDivadlo, koncert odehraje legendární kapela Dunaj.

Na festival je možné pořídit akreditaci nebo vstupenky. Akreditace je dostupná na libovolný počet dní a stojí od 390 do 2 100 korun.

Místní si zase mohou koupit balíček šesti nebo deseti vstupenek do kina za 690 a 990 korun. Stále platí, že filmová škola nemá rezervační systém a na projekce pořadatelé doporučují přijít s dostatečným předstihem.

Fotogalerie

Filmový program je rozdělený do tří hlavních bloků: Historie, Současnost a Česko/Slovensko. V nich organizátoři potěší obdivovatele amerického režiséra Williama Wylera, který je mimo jiné autorem známých snímků Prázdniny v Římě nebo Ben Hur.

Představí i rakouského režiséra a držitele dvou Zlatých glóbů Michaela Hanekeho, autory francouzské a rumunské nové vlny, polské kinematografie nebo českých filmařů v zahraničí, letos kameramana Miroslava Ondříčka. Chybět nebudou české a slovenské novinky od Jana Hřebejka, Ondřeje Trojana či Heleny Třeštíkové.

V rámci oblíbené sekce Němý film s živou hudbou nabídne festival městské symfonie, které vznikly ve druhé polovině 20. let minulého století. Nejznámější dílo tohoto proudu – Berlín, symfonie velkoměsta – hudebně doprovodí Bennewitzovo kvarteto, jež odehraje také samostatný koncert v kostele sv. Františka Xaverského.

Dva víkendové dny se bude letos promítat také v prostorách bývalé hradišťské věznice. „Jsme rádi, že se nám takovou výjimku podařilo domluvit. Půjde o snímky, které se vězeňství a pobytu ve věznici dotýkají,“ naznačila Horáková.

Stříbrná plátna pověsí organizátoři i venku. Promítání ve Smetanových sadech i na Masarykově náměstí je zdarma a přinese české novinky v podobě filmů Ženy v běhu, Teroristka a Úsměvy smutných mužů i zapomenuté klenoty 90. let, například Návrat idiota nebo Kouř. Nebude chybět ani historicky nejúspěšnější film v českých kinech Bohemian Rhapsody nebo kultovní Pulp Fiction: Historky z podsvětí.

Volně přístupné jsou také některé odborné besedy, promítání a akce pro děti, workshopy divadelního herectví nebo závěrečné snímky vybrané pro poslední den festivalu hlavními pořadateli.

Autor: