Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

  10:16,  aktualizováno  12:04
Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft Industries stovky lidí. Zásah skončil před polednem, kdy přivolaný pyrotechnik zjistil, že puma nebyla aktivní, přesto ji odvezl k odborné likvidaci.

Na leteckou pumu narazili dělníci při výkopových pracích v rozestavěné průmyslové hale. | foto: Policie ČR

Policisté původně předpokládali, že letecká puma o délce zhruba 80 centimetrů nalezená asi dva metry pod zemí pochází z druhé světové války.

Zajistili proto místo proti vstupu nepovolaných osob, kolem půl jedenácté dorazil na místo pyrotechnik z Frýdku-Místku, který stanovil bezpečný perimetr tisíc metrů.

„Znamená to evakuaci celého areálu, tedy asi 1 300 lidí. Okolních firem mimo areál se opatření netýká,“ řekla uherskohradišťská policejní mluvčí Milena Šabatová.

„Evakuace byla tak rychlá, že jsme ani neměli čas vypnout stroje,“ popsal pro iDNES.cz jeden ze zaměstnanců.

Vzhledem k většímu množství chemických látek uskladněných v areálu na místě zasahovali i hasiči, na starosti ale měli jen dohled nad chemikáliemi.

„Pyrotechnik při ohledání zjistil, že jde zřejmě o poválečnou pumu československé výroby, konstrukčně vycházející z německé pumy. Byla bez aktivačních látek, přesto ji odvezl k bezpečné likvidaci. Bezpečnostní opatření před půl dvanáctou skončilo,“ poznamenala policejní mluvčí.

Vzhledem k většímu množství chemických látek uskladněných v areálu na místě zasahovali i hasiči, na starosti ale měli jen dohled nad chemikáliemi.

Letiště bombardování nezažilo, bombardéry se zde ale vyráběly

Jak se letecká puma do těchto míst dostala, není úplně jasné ani lidem zajímajícím se o historii letectví v Kunovicích.

„Za války se v Kunovicích tehdy ještě ve starém závodu opravovala převážně německá cvičná a kurýrní letadla, objevilo se i nějaké bojové, ale žádný bombardér. Faktem je, že v padesátých letech po vzniku nového závodu se zde jako první sériově vyráběly letouny C-11, které sloužily i pro nácvik bombardování. Zavěšovaly se na ně cvičné cementobetonové pumy,“ popsal Martin Hrabec z Leteckého muzea v Kunovicích.

Letecké odvětví v Kunovicích začalo fungovat krátce před 2. světovou válkou, kdy zde vznikl pobočný závod továrny na výrobu letadel AVIA Letňany, který od srpna 1937 poté fungoval jako opravárenský závod těchto i jiných letounů.

Za války se zde opravovaly také německé letouny - převážně jednomotorové dolnoplošníky Junkers W 34 a cvičné jednomotorové dolnoplošníky Arado Ar 96b určené pro pokračovací výcvik vojenských pilotů. Do konce války bylo v Kunovicích opraveno kolem 300 těchto letadel.

Tehdejší opravy se však odehrávaly v areálu na opačné straně letiště v těsné blízkosti města. Výstavba tzv. nového závodu, kde nyní sídlí společnost Aircraft Industries a kde byla nyní nalezena poválečná puma, začala až na začátku padesátých let.

O bombardování letecké továrny nebo letiště žádné informace nejsou. V dubnu 1945 jen rumunské bombardéry bombardovaly železniční stanici v Kunovicích a cukrovar v nedalekém Starém Městě.

Průmyslový areál firmy Aircraft Industries se nachází u letiště na kraji Kunovic.

Průmyslový areál firmy Aircraft Industries se nachází u letiště na kraji Kunovic.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: