Lesní koupaliště je opravené, kvůli suchu se bude napouštět asi deset dní

  11:24
V Liberci skončila kritizovaná oprava bazénové vany městského Lesního koupaliště. Kvůli suchu je ale málo vody a napouštění potrvá zřejmě až do konce příštího týdne.
Letos se Lesní koupaliště potýká s nedostatkem vody. Příští rok jej pomůže...

Lidé se zatím v koupališti neosvěží. Kvůli suchu potrvá napouštění asi deset dní. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Rychle to určitě nebude. Myslím si, že nějakých deset dnů to potrvá, pokud nezaprší,“ řekl Jiří Bliml, ředitel příspěvkové organizace Městské lesy Liberec, které mají koupaliště ve správě. 

Lesní koupaliště bylo po letech diskusí zprovozněno loni v létě, předtím bylo uzavřené od roku 2001.

Radnice do nejnutnějších oprav dala 7,5 milionu korun, po celou loňskou sezonu tu ale byly problémy s vodou. Bazénová vana prosakovala a kvůli suchu byl nedostatečný přítok. 

Prosakování vany se řešilo letos reklamací, kterou firma uznala. Město tak jen zaplatilo kvalitnější materiál, který je hydrofobní.

Vedení radnice původně slibovalo, že areál na úpatí Jizerských hor znovu uvede do provozu nejpozději do konce června, což se ale nestalo.

Zpoždění způsobily přívalové deště

Zpoždění oprav způsobily přívalové deště z přelomu května a června, které zanesly dno bahnem a pískem a bylo třeba ho nejprve vyčistit. Lidé tehdy také kritizovali, že tam moc řemeslníků nepracuje. 

„Měl jsem signály, že jich (pracovníků) tam je málo. Z toho důvodu jsem se tomu začal osobně věnovat,“ uvedl již dříve primátor Jaroslav Zámečník (SLK). 

Ve větším počtu začali řemeslníci na opravě pracovat od poloviny června s tím, že hotovo bude do 15. července. „Skončili s drobným předstihem a koupaliště se napouští od pondělí,“ sdělil Zámečník. Radnice se už dříve rozhodla nespoléhat jen na přítok, ale vybudovat i vrt. K napouštění koupaliště ho ale zatím využít nelze. 

„Dělaly se čerpací zkoušky a nemáme zatím výstupy, kolik můžeme vůbec čerpat vody. Vrt je v cílové fázi před možností ho užívat,“ doplnil Bliml. 

Stotisícové město příliš jiných možností k venkovnímu koupání nenabízí. Ve městě jsou kromě přehrady dvě funkční veřejná koupaliště - Vápenka v Hanychově a Sluníčko ve Vratislavicích.