Průmyslové podniky kdysi znečistily vodu, nová technologie ji teď čistí

  8:20
Kvalitnější pitná voda poteče teď obyvatelům Turnova, Ohrazenic, Přepeří, Kacanov a Olešnice. Obce jsou totiž napojeny na skupinový vodovod, který vede z úpravny vody v Nudvojovicích. Jenže s ní býval někdy problém.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Jakub HněvkovskýMAFRA

Úpravna je v záplavovém území na břehu Jizery. Hydrologický průzkum ukázal, že dva ze šesti vrtů, ze kterých se bere podzemní voda pro další úpravu, jsou natolik zasaženy vodou z řeky, že už jsou prakticky nepoužitelné. 

„Museli jsme je zakonzervovat. Voda se teď pro další zpracování bere jen ze čtyř vrtů, které jsme vyčistili. Byly zanesené různými sedimenty a zrezivělé. I když se jejich počet snížil, na množství dodávané vody do vodovodního řadu to zákazník nepozná. Dokonce jsme v rámci modernizace úpravny navýšili kapacitu ze čtyřiceti vyrobených litrů pitné vody za sekundu na padesát litrů. Udělali jsme to úmyslně, protože aktuální potřeba pro výše uvedené obce je dnes třicet šest litrů za sekundu,“ sdělil Jiří Kovalčík, ředitel oblastního závodu Turnov podniku Severočeské vodovody a kanalizace. 

Zařízení odolá stoleté vodě

Modernizace úpravny stála 55 milionů korun. Víc než polovina šla z evropských dotací, o zbytek se podělil Liberecký kraj, Vodohospodářské sdružení Turnov a obce. Jedním z cílů bylo ochránit zařízení před stoletou vodou, ale nejen to. 

„Díky nové technologii se nám podařilo snížit obsah chlorovaných uhlovodíků v dodávané vodě, které působí negativně na lidské zdraví. Tyto látky se do podzemní vody dostaly v 80. letech ze zdejších průmyslových podniků, nejvíc z Preciosy. Díky provzdušňovací technologii se nám ale podařilo hodnoty těchto látek dostat hluboko pod povolené limity,“ řekl předseda Vodohospodářského sdružení Turnov Milan Hejduk.

Surová voda se v úpravně v Nudvojovicích mění v pitnou pomocí chlóru a nově i lamp s UV filtrem, které ničí ve vodě bakterie a další mikroorganismy. Úpravna je druhým hlavním zdrojem pitné vody pro Turnov a okolí. 

„Hlavním zdrojem jsou studny v Dolánkách. Ale tam je problém, že když jsou silné deště nebo se zdvihne hladina Jizery, tak je voda ze studní zakalená. Dolánky se pak musí odstavit a voda se dodává jen z Nudvojovic. Stává se to několikrát do roka. Proto také byla modernizace úpravny vody v Nudvojovicích tak důležitá,“ dodal Hejduk.

„O stavby jako je úpravna vody, se lidé zajímají až v momentě, kdy je nějaký problém s vodou. Naštěstí v Turnově si na problémy s nedostatkem vody zatím stěžovat nemůžeme. Je ale nutné investovat do vodohospodářské infrastruktury, i když to jsou peníze, které končí víceméně v zemi, a nejsou proto tak vidět jako nová hřiště, parky, silnice a podobně,“ řekl starosta Turnova Tomáš Hocke.