V Ostravě vznikne cvičná nemocnice, poslouží k výuce mediků i záchranářů

  15:56
Lékařská fakulta Ostravské univerzity postaví cvičnou nemocnici za 250 milionů. Tento týden se dočkala schválení projektu, s nímž žádala o evropské dotace. Chce vybudovat unikátní simulační centrum pro praktickou výuku budoucích lékařů i zdravotníků. Stavba začne začátkem příštího roku, hotová má být za dva roky.
V českolipské nemocnici pomáhá pacientkám nová gama sonda. Na snímku lékařka...

ilustrační snímek | foto: Petr Pokorný

V Česku dosud takové zařízení není. První cvičnou nemocnici ale od podzimu buduje Masarykova univerzita v Brně-Bohunicích. Přijde skoro na miliardu, protože vzniká na zelené louce.

Ostrava ušetří tím, že využije budovu stávajícího děkanátu v Zábřehu, kde kdysi bývala skutečná nemocnice.

„Díky výstavbě cvičné nemocnice dojde k dalšímu zkvalitnění výuky na naší fakultě. Tak, jako si budoucí piloti letadel zkoušejí řízení na trenažérech, dnes se i studenti stále častěji vzdělávají na simulátorech, které jsou velmi sofistikované a využívají moderní počítačovou techniku. Jsem rád, že i naši studenti budou mít takovou možnost,“ řekl děkan lékařské fakulty v Ostravě Arnošt Martínek.

Vedení fakulty se přestěhuje do jiné budovy, přestavba stávajícího sídla děkana má začít příští rok.

V novém simulačním centru bude urgentní příjem, chirurgický sál, jednotka intenzivní péče i reálné lékařské přístroje. Od skutečné nemocnice se bude ta cvičná lišit jen tím, že tam nebudou opravdoví pacienti. Nahradí je figuríny, trenažéry, anatomické modely a simulátory, na nichž si studenti bezpečně nacvičí jednoduché i složitější úkony – od odběrů krve až po operace.

Výhody cvičné nemocnice si zatím uvědomují hlavně lékaři. „Projekt velmi vítám. Ve cvičné nemocnici poznají studenti situace, se kterými se pak mohou setkat v nemocnici při výuce i v reálném životě při práci s pacienty. Naši lékaři se budou na této výuce mediků podílet,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant.

Nebude chybět ani operační středisko

Ve výukovém centru bude multifunkční příjmový prostor rozdělený na tři části. V první si studenti osvojí zajištění pacienta v terénu, ve druhé budou trénovat zásah v sanitním voze a poslední, uzavřený prostor, jim umožní nácvik ve stísněných podmínkách.

Ve studentské nemocnici bude mimo jiné také cvičný byt s kuchyní, koupelnou a ložnicí, kde bude možné trénovat manipulaci s pacientem v domácím prostředí.

„Například chirurgický sál bude věrně kopírovat ten skutečný. Centrum bude mít i vlastní operační středisko, které bude vycházet svým vybavením z reálného prostředí, i model sanitky pro nácvik úkonů v podmínkách transportu. Odborní garanti budou moci na studenty dohlížet i prostřednictvím kamer. Obrazové záznamy pak poslouží pro analýzu správnosti postupu při zásahu,“ popisuje garantka projektu Ivona Závacká.

Akreditační úřad může škole zakázat přijímat mediky

Lékařská fakulta Ostravské univerzity vznikla před deseti lety. Ke studiu medicíny se tam ročně hlásí přes tisíc zájemců. Fakulta jich brala nejvýše 110, ale letos poprvé získala finanční prostředky pro výuku 134 mediků.

Kvůli problémům s nestandardním přijímáním studentů z lékařských rodin v minulosti ale nyní univerzita čeká na verdikt Národního akreditačního úřadu (NAÚ) pro vysoké školství. Ten může v krajním případě omezit lékařské fakultě akreditaci, což by znamenalo zákaz přijímat další studenty na obor všeobecné lékařství.

„Rada NAÚ se sejde 29. srpna. Pokud rozhodne, že zahájí správní řízení s cílem omezit fakultě akreditaci, nebude se to nijak týkat letos přijatých studentů,“ uvedl ředitel odboru kanceláře úřadu Jiří Smrčka.

Zástupci fakulty věří, že mediky budou přijímat dál. Cvičná nemocnice má podle nich sloužit také k výuce záchranářů a dalších zdravotníků i k postgraduálnímu vzdělávání lékařů. Podle Smrčky nelze verdikt NAÚ předjímat. „Ale i kdyby úřad akreditaci omezil, fakulta může později žádat o změnu,“ dodal.