Lékárníci čekají kolaps kvůli e-receptu. Pomoci by měla horká linka.

  9:19
Podle České lékárnické komory hrozí lékárnám kolaps při vydávání medikamentů. Na vině je podle ní nová povinnost, podle které se musejí od ledna vydávat přípravky na recept jen elektronicky. Podle slov šéfa komory Lubomíra Chudoby na to není systém připraven, a proto lékárníci čekají jeho výpadky.

Logo elektronického receptu | foto: SÚKL

Chudoba upozorňuje, že ještě pár dní před koncem roku se elektronicky předepisovalo pouhých 12 procent ze 70 milionů receptů. Náhradní webová aplikace, která má nahradit spojení s lékovým ústavem v případě jakéhokoli výpadku, je přitom teprve ve zkušebním režimu a telefonní spojení s pracovníkem call centra ústavu je podle Chudoby v posledních dnech prakticky nefunkční, protože na spojení se čeká i dvacet minut. Pacienti se tak podle něj mohou ocitnout bez svých léků.

Česká lékárnická komora proto zprovoznila vlastní horkou linku, na kterou se mohou obrátit jak odborníci z řad lékařů a lékárníků, tak pacienti. Linka bude k dispozici ve dnech, o nichž komora předpokládá, že budou nejkritičtější, tedy 2. a 3. ledna od 8 do 16 hodin.