Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři i lékárníci odmítají povinné elektronické recepty

  9:22
Lékaři i lékárníci včera odmítli elektronické recepty, které mají být zavedeny od ledna roku 2018. Podle jejich slov není systém dobře připraven a plošně odzkoušen.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Prezident České lékařské komory Milan Kubek uvedl za lékaře a lékárníky, že odmítají násilnou elektronizaci a trvají na tom, že elektronické recepty by měly být od 1. ledna zavedeny dobrovolně. Dále navrhují rychlou novelu zákona o léčivech, která by celý systém učinila nepovinným a věří, že tím, jak by se systém zdokonaloval, připojilo by se větší a větší množství lékařů. Podle jeho slov by měly být zachovány i papírové recepty, na které jsou pacienti zvyklí.

Podle předsedy představenstva Grémia majitelů lékáren Marka Hampela nejsou majitelé lékáren na změnu systému výdeje elektronického receptu připraveni, protože na řadě míst v České republice nikdo z lékařů elektronické recepty vůbec nepředepisuje.

Ministerstvo zdravotnictví situaci uklidňuje tím, že žádný z pacientů o svůj recept v žádném případě nepřijde, a to v jakékoli podobě.

Stejný názor má i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), podle kterého pro pacienta k žádným zásadním změnám v případě lednového zavedení plošného elektronického receptu nedojde. Záviset bude vždy na domluvě mezi pacientem a lékařem. SÚKL navíc připravil čtyři různé způsoby, jak eRecept pacientovi předá.