Dvacítka středočeských lékařů v lednu ordinace neotevře. Končíme, říkají

  9:36
Několik lékařů pro děti a dorost na Rakovnicku se rozhodlo ukončit od Nového roku provoz ordinací. Důvodem je podle jejich slov nejen důchodový věk, ale také povinnost od vystavovat od ledna elektronické recepty a od března i nutnost elektronické evidence tržeb.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Problém se netýká jen Rakovnicka, ale i dalších regionů ve středních Čechách.

„K Novému roku ukončí ve Středočeském kraji činnost celkem devatenáct lékařů,“ konstatovala mluvčí hejtmanství Helena Frintová.

Podle regionálního předsedy Sdružení praktických lékařů Martina Dudka některým lékařům v důchodovém věku jejich rozhodování ulehčily legislativní změny. Nebýt nových povinností, ještě by podle jeho názoru v oboru vydrželi.

„Někteří už konec ohlásili a potvrzují to i zdravotní pojišťovny, další o odchodu uvažují a ještě vyčkávají, zda se zavedení EET odloží,“ uvedl Dudek. „Koho praxe živí a má do důchodu daleko, tak kvůli tomu neskončí. Jde tedy především o lékaře v důchodovém věku. Oni by ještě třeba dva tři roky přesluhovali, tohle nařízení je impulz k tomu, aby skončili,“ poznamenal Dudek.

Podle něj se lékaři obávají i dvoumilionové pokuty, která jim od Nového roku hrozí, pokud nezavedou elektronické recepty a EET. „Posun ze strany vlády není, musel by se sejít parlament, což se v povolebním období nestihne,“ dodal Dudek.

Končíme, ale náhradu nemáme

Mezi těmi, kteří se rozhodli svou praxi ukončit, je i praktická lékařka pro děti a dorost Hana Kozlíková, která uzavře tři své ordinace, a to v Lužné, Kounově a Mutějovicích na Rakovnicku.

„Už pět let přesluhuji a změny, které lékaře od 1. ledna čekají, byly tím definitivním impulzem k mému odchodu. Nejsem ani schopná pro tři vesnická střediska zajistit elektronické recepty,“ potvrdila zkušená pediatrička a dodala, že se za sebe snažila čtvrt roku hledat náhradu. Marně.

„Měla jsem inzerát, kde jsem uvedla, že daruji, tedy zdarma přenechám tři zcela vybavené ordinace. Opravdu jsem měla velký zájem na tom, aby v mé praxi někdo pokračoval, ale neozval se skutečně nikdo. Mladí lékaři nemají o vesnická střediska absolutně žádný zájem,“ posteskla si Kozlíková. Pacienti si však jen těžko najdou náhradního lékaře.

Fakta

V kraji chybí lékaři

Ve středních Čechách nyní uzavře své ordinace devatenáct lékařů. Mezi nimi jsou dva všeobecní praktičtí lékaři, v oboru praktického lékařství pro děti a dorost uzavření ordinací oznámilo doposud šest lékařů. Dalších jedenáct lékařů pak podle mluvčí Středočeského kraje Heleny Frintové končí v ostatních oborech. Podle katastrofického scénáře by však ve Středočeském kraji mohly v příštím roce přestat ordinovat desítky dalších praktiků. Ve středních Čechách je ve Sdružení praktických lékařů registrováno okolo 700 doktorů. Otevření nové ordinace trvá přibližně čtyři až pět měsíců. Získat nového lékaře trvá podle asociace lékařů dva až tři roky. Když se to podaří, většinou jde o lékaře v důchodovém věku, mladí nemají o tento obor takřka zájem. Jeden praktický lékař může mít v kartotéce i okolo dvou a půl tisíce lidí.Někteří lékaři konec ohlásili. Další o tom uvažují a vyčkávají, zda se EET odloží.

„Někteří už hledají v nedalekém Rakovníku, ale už i tam kolegové příjem nových pacientů museli zastavit,“ upozornila na problém, který se bude podle jejích slov prohlubovat, jelikož o obor praktického lékaře není zájem.

Také ordinace lékařky pro děti a dorost Ivy Jirmanové v Rakovníku a na Křivoklátě zůstanou od ledna prázdné. A ani ona za sebe nemá náhradu, i když by svou praxi přenechala zdarma.

„O ukončení praxe jsem přemýšlela dlouho. Inzerát jsem tedy podala v dubnu a dodnes se nikdo neozval. Prostě lékaři nejsou,“ konstatovala Jirmanová a dodala, že by ráda byla kolegům nápomocná i po svém odchodu do důchodu.

„Pokud to půjde, vezmu občas třeba nějaký ten záskok,“ říká a vysvětluje, co se stane s kartami pacientů, kterým se nepodaří najít nového obvodního lékaře. „V takovém případě odešleme karty na kraj, kde budou uloženy do doby, než člověk bude mít nového lékaře,“ upřesnila Jirmanová.

Renata Pechlová léčí dospělé v Milíně na Příbramsku, ale detašované pracoviště má i v sedmnácti obcích a osadách. Za pacienty jezdí až dvakrát do měsíce.

„Jsou to třeba Radětice, Stěžov. Lidé mají špatné spojení, a tak sem jezdím asi patnáct let předepisovat hlavně recepty. Je tu špatný signál. Když chci zavolat záchranku, musím do druhého patra úřadu, kde se dovolám. Kvůli tomu už tuto službu, bohužel, přestanu zajišťovat,“ vysvětlila lékařka.

Co bude s pacienty dál, zůstává otázkou. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) radí svým pacientům, kteří nenajdou nového obvodního lékaře, aby se na ni obrátili. „O své klienty se samozřejmě postaráme,“ ujistil mluvčí VZP Oldřich Tichý. Na otázku jak, když lékaři chybějí, už však neodpověděl.