Tak silná imigrační vlna nemůže Evropě přinést nic dobrého, říká Ali Amiri

  7:58
Íránec Ali Amiri měl v MF DNES původně zavzpomínat na svá studia v Plzni a pěveckou soutěž Česko hledá SuperStar, díky které jeho tvář před deseti lety znala celá země. Rozhovor se však stočil i na závažnější téma - uprchlickou krizi. Protože je zpívající lékař Ali Amiri muslim, toto téma se ho zvláště dotýká.

Lékař Ali Amiri | foto: Marek NavrátiliDNES.cz

Před lety se Ali Amiri rozhodoval, jestli pojede do Česka nebo do Anglie. Nakonec zamířil do Plzně. I když i teď čas od času zpívá doma i s kapelou, věnuje se hlavně kožní medicíně. V Praze založil v roce 2014 soukromou kliniku Prague aesthetic Clinic.

Na Plzeň ale stále vzpomíná. „Jak bych mohl zapomenout, vždyť jsem tam prožil skoro šest let života a seznámil se tam s mnoha zajímavými lidmi. Bohužel všichni blízcí přátelé z té doby jsou dost daleko,“ posteskl si Ali Amiri. Například jeho spolubydlící je hematologem ve Švédsku.

Vždy, když se Ali Amiri do Plzně vrátí, projede se kolem lékařské fakulty i fakultní nemocnice, kde absolvoval praxe. „A zajdu na náměstí, které mám moc rád,“ zavzpomínal lékař.

Vybavil si i místa, kde v Plzni bydlel. „První byt jsem měl v zadních Skvrňanech u konečné tramvaje. Pobýval jsem tam se dvěma spolubydlícími. Také jsem bydlel na Borech.“

Na návrat do rodného Íránu Ali Amiri nepomýšlí. „Teď bych se už do Teheránu nevrátil, i když jsem o tom po ukončení atestací přemýšlel. Tehdy jsem chvíli pracoval v Isfahánu, což je třetí největší město Íránu. Tam jsem dokonce založil i ordinaci, ale nakonec jsem pochopil, že Česko mi strašně chybí,“ popsal Ali Amiri.

Vadí mu i to, že v jeho rodné zemi není politická svoboda. „V Česku můžete kohokoli z politiků kritizovat. Írán je země, která zažila spousty změn, různé vlády, pokračuje tam boj za větší svobodu, Česko už má tento boj za sebou. Je to velký dar,“ řekl Ali Amiri.

I on jako mnoho Čechů řeší téma uprchlické krize. „Já pořád věřím, že existují skupiny, které celý svět ovládají a odstěhování několika milionů lidí z jednoho do jiných regionů je naprosto plánovaná věc,“ popsal svůj postoj lékař.

Podle něj budí pochybnosti hlavně to, že hrstka 40 tisíc lidí pod značkou Islámský stát v určité části světa plení, vykrádá a vraždí a nikdo je nezastaví a svět se na to dívá. „Není to divné, když je to jen taková hrstka? Už ten název Islámský stát je vybrán tak, aby něco vyjadřoval, aby pošpinil slušné muslimy,“ míní Amiri.

Podle něj ještě před pár lety nikdo neměl s muslimy v Evropě problém. „A za chvíli tu možná budeme muset chodit se žlutou hvězdou, protože si dezinformovaní Evropané budou myslet, že i my jsme Islámský stát. Ale mně se násilí příčí. Jsem sice také muslim stejně jako moje matka, ale ta celý život byla hodná na děti, na všechny okolo. I já se o to snažím. I ke svým spolupracovníkům, kteří jsou Češi, takto přistupuji,“ vylíčil lékař.

Imigranti přinesli do Íránu zlo, vzpomíná lékař

Podle něj nemůže tak silná imigrační vlna přinést Evropě nic dobrého. „Já přece nemohu očekávat od člověka, který přišel o domov a o všechno, aby se choval nějak hezky. Kdyby se slušný Čech ocitl v situaci, kdy by během pár měsíců přišel o domov a musel se někam odstěhovat, tak bych od něj také neočekával nějaké umírněné chování. Život přicházejících lidí postihla katastrofa, a proto jsou poznamenaní na celý život,“ myslí si Ali Amiri, který při hodnocení situace vychází ze zkušeností rodné země.

„Když Rusko provedlo invazi do Afghánistánu, na hranici s Íránem byly tehdy dva miliony Afghánců. Většinou to byli chudí lidé. Svět to tehdy nevnímal a neřešil, ale všechno zlo, které imigranti do Íránu přinesli v podobě například vražd, mají Íránci v paměti. A důvodem byla neřízená imigrace,“ popsal Amiri.