VIDEO: Celý svět z Lega. V Olomouci můžete obdivovat modely, ale i stavět

  16:28
Svět obřích, svítících i pohyblivých modelů z Lega obdivují tento víkend tisíce lidí v Olomouci. K vidění je i ohromné kolejiště s letištěm, jež zabírá téměř čtyřicet metrů čtverečních. Jediný člověk ho stavěl celé roky.

Spolu s dalšími precizními díly z barevných kostiček si ho lidé mohou prohlédnout v sobotu do šesti hodin večer a v neděli od devíti ráno do pěti hodin odpoledne.

Zakladatelem a hlavním organizátorem mezinárodní výstavy Lego modelů Svět kostek Olomouc je Tomáš Kašpařík.

„Své práce k nám tento rok přivezlo na padesát vystavovatelů z celé České republiky a pak dalších patnáct ze zahraniční, konkrétně z Francie, Rakouska či Maďarska,“ vypočítává Kašpařík.

Výstava se koná v hale Střední školy polytechnické v Rooseveltově ulici v Olomouci, Lego tu zabírá přes tisíc metrů čtverečních. Mnozí z vystavovatelů tu své předpřipravené modely chystali už od pátečního rána.

„V pátek v deset hodin večer pak skončili a dnes od sedmi hodin ráno jsme ještě pár věcí dodělávali,“ prozrazuje v sobotu před polednem Kašpařík.

Návštěvnost stoupá

První ročník olomoucké Lego výstavy uspořádal před pěti lety, návštěvnost každý rok stoupá. Dokonce kvůli tomu již musel výstavu přesunout do větších prostor. A zdá se, že ne naposledy.

„Vloni dorazilo 7 200 návštěvníků a vypadá to, že letos to s největší pravděpodobností bude zase o něco víc. Lidé nám na Facebooku píší, že přijeli z Opavy, Ostravy či dokonce z Prahy,“ rozhlíží se sedmatřicetiletý Kašpařík po zaplněném sále.

On sám tu letos mimo jiné vystavuje dvě ledové svítící sochy, sestavené jsou z 35 tisíc kostek. Větší socha mu zabrala měsíc práce, menší složil za týden.

Vystavený je světový unikát

Celé čtyři roky pak ovšem zabralo skládání největšího modelu výstavy, kterým je ohromné kolejiště s letištěm s mnoha jezdícími vlaky a tramvajemi. Jeho autorem je Milan Hora, potřeboval na něj 112 600 dílků lega. „Je to největší kolejiště v republice a zřejmě i jedno z největších na světě sestavené jedním jediným člověkem,“ říká obdivně Kašpařík.

Podstatná část modelů na výstavě je pak pohyblivých či nasvícených. „Některé díky nejrůznějším čidlům dokonce reagují na podněty od lidí, součástí výstavy je i herní koutek pro děti,“ dodává Kašpařík, jenž je sám autorem také 3,65 metrů vysokého funkčního ruského kola, jenž je od letošního roku zapsané v Guinnessově knize rekordů.