Na Domažlicku pěstují léčebné konopí, vlastní odrůda má rozbít monopol

  9:10
Firma Meclovská zemědělská začala pěstovat léčebné konopí k vědeckým účelům a v budoucnu by jej chtěla dodávat i českým pacientům. Zatím jej od loňského podzimu může dodávat jediný český výrobce - Elkoplast Slušovice ze Zlínska.

Ilustrační snímek | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

V Meclově je zatím šest rostlin léčebného konopí, které zde budou odborníci testovat ve spolupráci s fakultou agrobiologie potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze (ČZU).

„V Meclově mají prostory bez využití, proto jsme tam ze tří místností udělali pěstírnu pro výzkum. Bude se zde pěstovat jedna odrůda, na které se budou zkoušet tři hydroponické systémy,“ uvedla Anežka Janatová z katedry rostlinné výroby ČZU.

Podle Janatové budou vědci sledovat vliv pěstební technologie na výnosy, na obsah účinných látek či na stabilitu látek v konopí. Předpokladem pro jeho dodávky pro pacienty je, aby odrůda měla při každé sklizni velmi podobný obsah látek.

„Aby obsah léčebných látek, tedy tetrahydrocannabinolu, neboli THC, a cannabidiolu, neboli CBD, nekolísal a mohli jsme říci, že máme odrůdu stabilní a budeme každý cyklus dodávat stejný materiál v kvalitě, která odpovídá vyhlášce,“ vysvětlila Janatová.

Meclovská zemědělská se do výzkumu pustila proto, že do potenciálního pěstování konopí investovala už dříve téměř dva miliony korun. Nakonec byl ale vybrán monopolní výrobce Elkoplast.

„I na trhu s léčebným konopím je třeba konkurence, jen ta dokáže zajistit pacientům dostupné ceny,“ uvedl ředitel meclovské společnosti Jaroslav Hána.

Katedra rostlinné výroby ČZU o povolení pro výzkum a šlechtění konopí k léčebným účelům zažádala podle Janatové zhruba před dvěma lety. Povolení dostala od ministerstva zdravotnictví v září 2014.

„Část toho, co vypěstujeme, se spotřebuje na analýzy, na výrobu extraktu, u kterého testujeme biologickou aktivitu,“ popsala Janatová.

Výsledkem výzkumu by měla být vlastní odrůda, která bude konkurovat těm ze Slušovic. Tam pěstují odrůdy holandské firmy Bedrocan. Právě jejich použití bylo podmínkou účasti ve výběrovém řízení na pěstování léčebného konopí v Česku.

Zájem mělo šestnáct subjektů. „Jedinou firmou, které byl ale Bedrocan ochotný konopí prodat, byl Elkoplast,“ popsal Hána, který se o získání odrůd od Bedrocanu marně pokoušel. Hána je navíc přesvědčený, že zemědělci mají k pěstování blíže než Elkoplast, který vyrábí nádoby na vodu či naftu.

Anežka Janatová vidí šanci i v tom, že se pravidla pěstování léčebného konopí uvolnila. „V roce 2013 byl vydán zákon týkající se pěstování konopí k léčebným účelům. Doplnila jej vyhláška, která umožňovala pěstovat jen čtyři odrůdy firmy Bedrocan. Naštěstí se vyhláška změnila v září 2015. Hodně na ní totiž spolupracovali členové adiktologického centra a díky tomu se pravidla výrazně uvolnila,“ konstatovala Janatová.

V Izraeli komunikují pacienti přímo s pěstiteli konopí

Už nejsou čtyři jasně dané odrůdy, které je možné pěstovat, ale je pouze stanoveno množství THC a CBD v rostlinách. „Ať si každý pacient vybere odrůdu, která mu vyhovuje a kterou na svoji diagnózu potřebuje,“ konstatovala Janatová.

Pacienti s rakovinou v posledním stádiu a s roztroušenou sklerózou podle ní potřebují vysoké dávky THC, naproti tomu u pacientů s psychickými poruchami je THC nežádoucí, protože by mohlo potíže zhoršit. Ale pomoci jim může CBD, které má i vysokou antimikrobiální aktivitu.

Janatová, která považuje léčebné konopí za ojedinělou až zázračnou rostlinu, popsala, jak ji používají pacienti v Izraeli.

„Je tam pěstováno mnoho odrůd. Pacient přijde přímo za pěstitelem a řekne například, že použitá odrůda mu neseděla a bylo mu po ní divně. Proto se vrátí k té, kterou měl minule. Přitom se přesně ví, jaký obsah látek která odrůda či rostlina má, vznikají tak léky na míru. Konopí totiž není paralen, po kterém přestane bolet hlava, dávkování si každý pacient musí upravit, aby mu konopí pomohlo a nepociťoval žádné vedlejší účinky,“ popsala Janatová.