Léčebné konopí na Vysočině nelze dostat. Pacienti ho shání nelegálně

  8:32
Na Vysočině není jediný lékař, který by mohl předepisovat léčebné konopí, a ani lékárna, která by jej vydávala. Lékaři a lékárníci tvrdí, že problém tkví v přílišné byrokracii a malém zájmu ze strany pacientů. Ti si však raději shánějí konopí pokoutným způsobem.

Lékárnice Veronika Pokorná ukazuje první v České republice vypěstované léčebné konopí. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Bolest už byla tak nesnesitelná, že na ni běžné léky nezabíraly. Když jeden ze členů pacientského spolku KOPAC (Konopní pacienti) popisuje životní příběh své vážně nemocné dcery, člověku až zatrne . Její utrpení zmírnilo až léčebné konopí, které zabralo v době, kdy přemýšlela i o sebevraždě.

„Dcera má progresivní formu roztroušené sklerózy, při níž jsou velmi silné křeče, ztuhlost celého těla a velké bolesti. Léky, které na tyto problémy dostávala od svého lékaře, jí ale už dávno nepomáhají. Její organismus si na ně zvykl, ony postupně přestaly fungovat a dcera se dostala až do stavu, který již nedokázala snášet a kdy zcela vážně uvažovala o ukončení svého života. Naštěstí jí tehdy jeden její kamarád poradil, aby vyzkoušela konopí. A ono pomohlo,“ vylíčil muž na blogu.

Využívat konopí ke zmírnění příznaků nemocí mají pacienti možnost už tři roky. Ulevuje například od bolestí onkologicky nemocným pacientům, mírní příznaky onemocnění lidem s roztroušenou sklerózou, s Parkinsonovou chorobou a Alzheimerovou chorobou či lidem s kožními problémy.

V seznamu je jen třináct lékařů z celé republiky

Jenže na Vysočině jej legální cestou neseženou. Na webu Státní agentury pro konopí pro léčebné účely (SAKL) je seznam třinácti lékařů, kteří mohou konopí předepisovat. Ani jeden z nich není z kraje uprostřed republiky.

„Sice nejde o kompletní seznam, protože jsou to jen lékaři, kteří souhlasili se zveřejněním. Nicméně v úplném seznamu na Vysočině skutečně není ani jeden lékař, který by měl oprávnění léčebné konopí předepisovat,“ potvrdila Hana Pavlíčková, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Nejblíže jsou specialisté v brněnském Masarykově onkologickém ústavu a Fakultní nemocnici u sv. Anny rovněž v Brně. Možnost předepisovat konopí mají úzce vymezení odborní lékaři, navíc jen prostřednictvím elektronického receptu. Na Vysočině navíc není ani jedna lékárna, která by konopí vydávala.

Pacienti nemají zájem, nemocnice nemají elektronické recepty

Podle lékařů i lékárníků jsou na vině především přísné předpisy a také malý zájem ze strany pacientů. „V tuto chvíli nebyl jeden jediný požadavek od našich pacientů a ani od lékařů. To je pro nás směrodatné. Pokud by zájemci o léčbu konopím přibývali, pak o tom budeme uvažovat,“ uvedla například Kateřina Gerhardová, vedoucí jihlavské lékárny U Zvěrokruhu.

„Předepisování léčebného konopí je vázáno na elektronický recept. Tuto službu naše nemocnice zatím neposkytuje. Navíc jsou dána i velmi striktní pravidla, omezení a předpisy, které s předepisováním léčebného konopí souvisí. Možností rozšířit služby i na tuto oblast se budeme zabývat v příštím roce,“ prozradila mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Svým pacientům nenabízí využití léčebného konopí ani Komplexní onkologické centrum v jihlavské nemocnici. „Lidé se o to zajímali tak před třemi lety, když se o tom začalo hovořit. Poslední dva roky se už na to neptají vůbec. Žádný tlak ze strany pacientů tady zatím není,“ konstatoval Lubomír Slavíček, primář onkologického oddělení.

Jedinou možností, jak se pacienti na Vysočině mohou k přípravkům z konopí legální cestou dostat, jsou tak klinické studie. Jedna taková právě funguje v jihlavské nemocnici - v MS centru pro léčbu demyelinizačních onemocnění.

„Jsou do ní zapojeni tři až čtyři pacienti, kteří zkouší lék ve formě spreje. Přípravek obsahuje hustý konopný extrakt. Účinná dávka je přesně daná. Je to lék ověřený a bezpečný,“ upřesnil lékař z MS centra Radek Ampapa. „Přípravek zmírňuje nepříjemné příznaky nemoci. V našem případě to jsou různé bolesti či nepříjemné brnění související s roztroušenou sklerózou,“ doplnil.

Pacienti si shání konopí nelegální cestou

S tvrzením, že nemocní nemají o léčbu konopím zájem, nesouhlasí zástupci pacientských organizací. Důvodů, proč více netlačí na své lékaře a lékárníky, vidí hned několik.

„Hlavní jsou tři: pomalost byrokratického systému, nedostatečná informovanost lékařů a jejich individuální i institucionální nedůvěra k přírodním léčivům. A pro ty nejhůře postižené, invalidní, a tudíž sociálně slabé pacienty, je to stále ještě i vysoká cena konopí v lékárnách,“ uvedla Hana Vagnerová, předsedkyně pacientského spolku KOPAC. Cena českého konopí v lékárně je přibližně 100 korun za jeden gram.

Většina pacientů si tak konopí shání různým pokoutným způsobem. To připouštějí i lékaři, kterým se svěřují.

„Setkáváme se s tím, že se přiznají nebo nepřímo podřeknou, že si to sehnali sami nelegální cestou,“ uznal primář Slavíček.

„Jsou pacienti, kteří se k tomu nějakou formou dostanou a zkouší i jinou léčbu, než je ta komerční a legální. Tak to je. Když člověk neví co dál, zkusí leccos,“ doplnil své zkušenosti z MS centra Ampapa.

To byl případ i loni zesnulé Olinky Joklové z Jihlavy, která trpěla nevyléčitelnou nemocí takzvaných „motýlích křídel“. Konopí jí pomáhalo zvládat bolesti svalů a kloubů.

„Pěstovali jsme si marihuanu sami nebo jsme ji dostávali od přátel. Dělala jsem z toho Olušce odvary. A dokonce jsem jí listy, které byly vyvařené a prolité kapkou alkoholu nebo tuku, obkládala ty největší rány. Pomáhaly jí nejvíc koupele, konopný olej a masti. Recepty jsem našla ve starých bylinářích. Ten účinek byl markantní. Doktoři to věděli a nebyli proti. Nestydím se to přiznat. Nejsem žádný dealer, ale matka, která se snažila pomoci svému nemocnému dítěti. A za tím si stojím,“ říká Olinčina matka Olga Joklová.