O jihočeské lázně je zájem. Přibývá lidí, kteří si pobyt platí sami

  9:10
Jihočeským lázním přibývají hosté, samoplátci tvoří dvě třetiny klientely. V Třeboni jich za poslední rok přibylo 900. Naopak pojištěnců přijelo méně. Sezona byla vydařená, ale lázně se potýkají s nedostatkem zaměstnanců a kritizují novou úhradovou vyhlášku.

Lázně Aurora v Třeboni. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Například počet pobytových dnů se navýšil oproti loňsku o pět procent v bechyňských lázních, které jsou zaměřeny na léčbu poruch pohybového ústrojí.

„Rozšiřuje se počet zájemců o týdenní a víkendové relaxační pobyty. Převažuje generace klientů nad 50 let,“ zmínil provozní ředitel Josef Mičan.
Libušiny lázně v Bechyni patří k nejstarším v Česku. Jen dvacet procent pobytových dnů z celkového počtu zaberou samoplátci, přesto je jich početně víc.

Průměrně tvoří samoplátci dvě třetiny klientely lázní a jen třetina připadá na pojištěnce. Ti však v počtu přenocování vedou a stráví v lázních delší dobu. „Samoplátci u nás jsou v průměru 13,5 dne a pojištěnci průměrně přes 20 dní,“ potvrdil ředitel Slatinných lázní Třeboň Milan Kramárik.

Za dosavadních deset měsíců letošního roku navštívilo Auroru a Bertiny lázně v Třeboni téměř 28 tisíc lidí, loni to bylo za tu samou dobu zhruba o tisíc méně. Průměrný věk klientů je vyšší v Bertiných lázních, kde oproti loňsku narostl na 68, naopak na Auroře samoplátci „omládli“ o jeden rok na 56 let.

Naprostou většinu hostů tvoří Češi, část německá klientela, jiné hosty zatím lázně lákat nechtějí. „V tuto chvíli se ani nesnažíme získat zahraniční klientelu,“ poznamenal Kramárik.

Ministerstvo zdravotnictví lázním nenavýší peníze

Přestože si představitelé lázní na letošní návštěvnost stěžovat nemohou, připojili se ke kritice úhradové vyhlášky, která má platit od příštího roku. Na následnou lůžkovou péči ministerstvo zdravotnictví přidává od nového roku sedm procent, ale lázní se navýšení netýká. Ministerstvo se rozhodlo pouze zvýšit úhradu o šest procent dětským lázním.

„Za zhruba devět let, co se úhrada péče nijak nezvýšila, tak vzrostla inflace, mzdy i náklady na energie. A za celou dobu se zvýšila úhrada o čtyři procenta v našem segmentu. Jediná šance, jak zamezit nějakému kolapsu do budoucna, jsou samoplátci. V horizontu dvou až tří let nebudeme schopni poskytovat lázeňskou péči za stejnou cenu jako nyní,“ vysvětlil Kramárik.

To potvrzuje i prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha. „Lázně budou muset část kapacit pro pojišťovny nabídnout hostům, do jejichž ceny si mohou zahrnout rostoucí náklady na mzdy. Ty rostou meziročně o více než 10 procent letos a porostou dále,“ řekl.

Podle ministerstva zdravotnictví by měl růst mezd v tomto a příštím roce vykompenzovat přirozený nárůst počtu klientů, který lázně očekávají.

Lázeňství stejně jako jiné profese a obory tíží nedostatek a velká fluktuace zaměstnanců. V třeboňských lázních se to týkalo hlavně nižších pozic.

„Na začátku sezony jsme měli dílčí krizi, kdy jsme sháněli fyzioterapeuty a wellness maséry, to už je teď stabilizované. Nejvíc bychom potřebovali někoho na pozici číšníka. U zdravotnického personálu teď problémy nemáme. Zavedli jsme mzdový systém a oproti loňsku si zaměstnanci polepšili v některých provozech o 15 procent,“ vysvětlil ředitel.