V Kroměříži začala oprava uzavřené lávky, potřebuje pevnější lana

  14:42
V Kroměříži odstartovaly práce na zpevnění lávky pro pěší přes řeku Moravu, kterou nechala radnice předloni uzavřít. Reagovala tak na pád konstrukčně podobné lávky v Praze-Tróji. Kroměřížská lávka má být opravená do konce března.

Pilíře lávky na obou březích řeky Moravy už dělníci obestavěli lešením a ve středu je začal bagr odkrývat, aby bylo možné upevnit na ně nová lana.

„Stavební firma nechala vyrobit speciální nosná lana, která povedou pod mostem a zpevní jej. Budou napnutá po celé jeho délce,“ popsal kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

Uzavírka, která na víc než rok odřízla oba břehy řeky, se tak již blíží ke konci.

Stav lávky nechalo město překontrolovat předloni a prakticky okamžitě poté ji uzavřelo.

Fotogalerie

Ukázalo se, že lávka v Kroměříži není poškozená běžným používáním. V zimě se nesolila, ani beton, po kterém se chodí, tedy nebyl narušený.

Experti ze stavební fakulty Vysokého učení technického, kteří konstrukci zkoumali, však potvrdili, že část nosných lan je poškozená a zasažená korozí.

Uvnitř mostu našli i dutinu, v níž chybí beton. Velmi pravděpodobně vznikla už během stavby na začátku 80. let minulého století.

Bezpečnost lávky se proto s postupujícím časem snižovala. Po zpevnění, na kterém se začalo pracovat, může stavba sloužit dalších 30 či 40 let.

Lávka z roku 1984 už odolala několika povodním

Oprava vyjde bezmála na sedm milionů korun. „Stáli jsme před rozhodnutím, jestli stavět novou, nebo rekonstruovat. Odborníci však potvrdili, že je opravitelná,“ řekl Němec.

Stavba nové lávky by vyšla odhadem na 60 milionů korun.

Most tvoří spojnici jedné městské části se sídlištěm, potažmo centrem Kroměříže. V zástavbě rodinných domů žijí převážně starší lidé, pro které uzavírka představuje komplikaci.

„Řešili jsme stížnosti, že to dlouho trvá. Jenže taková oprava se nedá dělat bez projektu, stavebního povolení a to vyžaduje nějaký čas,“ vysvětlil Němec.

Lávka pro pěší v Kroměříži pochází z roku 1984 a je dlouhá 76 metrů. Odolala povodním v letech 1997, 2006 a 2010.

Kvůli neštěstí v pražské Troji kontrolují lávku v Kroměříži