Železná Ruda by mohla mít díky směně pozemků vytouženou dlouhou lanovku

  9:42
Na Samotách by mohl už v roce 2019 fungovat moderní skiareál s lanovkou, která by vozila turisty až na kopec. Ministerstvo životního prostředí dalo souhlas, že NP Šumava může s městem směnit pozemky, na kterých má lanovka zasahující do chráněného území stát.
Zahájení lyžařské sezony ve skiareálu na šumavském Špičáku.

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pozemky na Samotách skoupila pražská firma Trigema, která chce investovat asi 250 milionů korun do vybudování moderního skiareálu pro rodiny s dětmi.

Problém je ale v tom, že plánovaná lanovka, která má být součástí areálu, zasahuje do chráněné zóny Národního parku a CHKO Šumava s druhým stupněm ochrany.

Řešením by mohla být směna pozemku o výměře jednoho hektaru mezi městem Železná Ruda a národním parkem, k níž dalo v uplynulých dnech souhlas ministerstvo životního prostředí.

„Směna předmětného pozemku není v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny,“ sdělila mluvčí resortu Petra Roubíčková.

„V následujících týdnech budeme řešit technické záležitosti směny,“ uvedl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Odhadl, že proces bude trvat minimálně měsíc.

Kratší lanovka by neměla smysl, říká starosta Železné Rudy

Trigema plánuje modernizaci Samot již několik let a chce na místě stávajícího vleku vybudovat lanovku, která má být ale delší než vlek a zhruba 200 metry zasahovat do 2. ochranné zóny parku.

Zastupitelstvo Železné Rudy kvůli tomu před časem změnilo územní plán, vznikla také EIA, neboli studie vlivu stavby na životní prostředí.

Vše vypadalo nadějně, když správa NP za ředitele Jiřího Mánka udělila Trigemě na výstavbu lanovky výjimku, ale když se projednávalo územní rozhodnutí, nové vedení parku v čele s Pavlem Hubeným s výjimkou nesouhlasilo.

Město s Plzeňským krajem pak přišlo s variantou směny pozemku na Samotách za stejně velký, ale cennější pozemek v Javorné, který je národní přírodní rezervací. Tento pozemek je nyní v rukou soukromníků, ale Železná Ruda ho koupí za milion korun.

Podle Radka Poláka, který mediálně zastupuje Trigemu, firma prosazuje variantu zasahující do chráněného území, protože jinak by bylo uskutečnění projektu velmi obtížné.

„Proto tak dlouho na rozhodnutí čekáme. Podle původních plánů už měl být areál v provozu. Ale upuštění od projektu by znamenalo ztrátu nejen pro firmu, ale i pro celý region,“ podotkl Polák.

Pokud by se stavěla kratší lanovka, ztratil by projekt podle starosty Železné Rudy Michala Šnebergra smysl. Lanová dráha má totiž vozit v létě turisty na cyklostezku a v zimě běžkaře k lyžařské stopě.

„V Železné Rudě je velký problém dostat se z města na kopce v okolí. Kdyby tam turisty lanovka vyvezla, mohli by pokračovat po rovině nebo by zamířili do Německa či Prášil. Nyní jezdí auty. V zimě platíme skibus, který běžkaře vyváží na Gerlovku. Jinak vyjedou vlekem na Samotách a pak musí jít kus lesem do kopce,“ popsal Šnebergr, který je přesvědčený, že nová investice výrazně pozvedne region na mapě turistických destinací.