Termín odvozu jedovatých kalů z ostravských lagun zůstává nejistý

  11:20
Všechny kaly a hlinky z ostravských ropných lagun společnosti Ostramo jsou podle společnosti AVE CZ zpracovány. Skončila tak další etapa postupného vyčištění území někdejší rafinerie minerálních olejů. Kaly mají být zcela pryč za rok a půl. Primátor Ostravy se však obává, že se ani tato lhůta nestihne.

Stav ostravských ropných lagun v roce 2017. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Všechny kaly a hlinky jsou zpracovány a odvezeny z laguny označené R3. Na laguně R1 postupně před nakládkou k odvozu kaly dále mechanicky upravujeme na třídicí lince,“ potvrdila mluvčí společnosti AVE CZ Pavla Ivácková.

Oproti původní smlouvě, sepsané mezi společnostmi AVE CZ a Diamo, která při čištění lagun zastupuje stát, ale kaly dále zůstávají v Ostravě. Podle původního záměru, a to nepočítaje ještě dřívější smlouvy, měly být zpracované kaly z Ostravy vyvezeny už na konci minulého roku.

To se ale nestalo. Společnost AVE CZ si nakonec vymohla změnu smlouvy a prodloužení termínu odvozu zpracovaných kalů z Ostravy do konce roku 2020.

Primátor: Odváží se v průměru méně, než by mělo

„V současnosti je v areálu lagun umístěno přibližně 65 tisíc tun předupraveného odpadu. Tento odpad bude ještě mechanicky upraven na mobilním drticím zařízení tak, aby splnil požadavek na konečnou podobu,“ doplnila mluvčí Ivácková.

Fakt, že v Ostravě stále zůstávají více než dvě třetiny z 92 tisíc tun kalů a hlinek, které měla společnost AVE CZ podle původního plánu zlikvidovat do konce loňského roku, znepokojuje ostravského primátora Tomáše Macuru.

„Mám obavy a neskrývám je. Za první polovinu roku bude odvezeno jen přibližně 13 tisíc z celkem 74 tisíc tun. To je méně, než by se v průměru mělo odvážet,“ konstatoval primátor Macura.

Macurovy obavy spočívají v tom, že by upravené kaly a hlinky z lagun mohly v Ostravě zůstat.

To by pak bránilo dokončení celkové revitalizace území, kde ještě schází vyčistit okolní zeminu. O tomto projektu se však teprve jedná.

Společnost AVE CZ i dohlížející Diamo ale shodně tvrdí, že se vše stihne včas. „Nový generální ředitel Diama mě minulý týden osobně ujišťoval, že to odvézt stihnou,“ poznamenal primátor.

Pálení kalů vyvolává odpor

Zpracované kaly a hlinky se z Ostravy vozí do paroplynové elektrárny ve Vřesové na Sokolovsku, která ale podle informací MF DNES přijímá méně materiálu, než se původně plánovalo.

A příliš mnoho možností uložení kalů jinde, zvláště poté, co se proti jejich dočasnému převozu na skládku v Čáslavi zvedla vlna odporu, společnost AVE CZ nemá.

A zřejmě selhala i snaha zajistit likvidaci v dalších místech. Hovořilo se například o spalování kalů poblíž Drážďan. „O takové možnosti nemám žádné informace,“ reagovala Ivácková na dni otevřených dveří, který se v areálu lagun uskutečnil minulý týden.

Zápach nezmizel, ale prý je ho značně méně

Celkově by letos mělo z Ostravy zmizet 30 tisíc tun zpracovaného materiálu. „Do poloviny letošního roku mělo být odvezeno 12 tisíc tun kalů, tento termín je splněn. Odvezlo se přes 13 tisíc tun,“ vypočítala mluvčí Diama Jana Dronská.

K odvezení a likvidaci by tak pro příští rok mělo v Ostravě zůstat zhruba 35 tisíc tun kalů a hlinek.

Ty budou uloženy v jednom z bazénů lagun. Jejich přítomnost je, navzdory proklamacím AVE CZ o tom, že zápach z lagun bude po skončení těžby minulostí, stále znát.

„Když jsou vysoké teploty, jsou laguny stále trochu cítit. Ale už to není v takovém rozsahu jako dříve,“ uvedla Ivácková.