Labská stráž čeká po rekonstrukci na návštěvníky

  9:04
Město Děčín koncem roku 2017 dokončilo opravu vyhlídkového pavilónu Elbwarte – Labská stráž.
Děčín (Ilustrační snímek)

Děčín (Ilustrační snímek) | foto: Karel KopáčMF DNES

Cílem opravy pavilónu bylo přistoupit citlivě k samostatné stavbě i jejímu okolí a hlavním účelem opravy je obnovit historickou stavbu a zpřístupnit ji opět turistům a tím zvýšit atraktivitu Děčínska a Ústeckého kraje.

Oprava zahrnovala především opravu kupole, schodiště a zábradlí, jehož absence byla doposud nebezpečná pro návštěvníky.

Vyhlídkový pavilón Labská stráž se nachází v Děčíně na severním konci vrchu Kvádrberk. Místo je součástí rozsáhlého lesoparku, který tvoří důležité rekreační zázemí Děčína a zároveň je turistickým výchozím bodem do Českého Švýcarska směrem na Růžový hřeben, Belvedér u Labské Stráně a dále do Hřenska. Zde navazuje na zahraniční turistické trasy a tvoří tak mezinárodní turistický koridor Českosaské Švýcarsko.

Vyhlídka nyní nabízí nádherný výhled do přírodně nejcennějších partií Labského kaňonu pod Děčínem a zároveň na dopravní stavby, které jsou nedílnou součástí údolí, tedy překladiště v Loubí, nádraží v Prostředním Žlebu a rovněž na lokalitu plánovaného labského jezu.

Pískovcový pavilon byl postaven v roce 1890 z iniciativy děčínského okrašlovacího spolku podle architektonického návrhu stavitele Carla Höniga. Je velmi hodnotným příkladem drobné turistické a výletní architektury konce 19. století.

Celkové výdaje na opravu činí 1.501 tis. Kč. Na tuto opravu získalo statutární město Děčín neinvestiční dotaci z Fondu Ústeckého kraje ve výši 250 tis. Kč.