Těžba v Beskydech a v Jeseníkách bude kvůli kůrovci i letos rekordní

  17:56
Kůrovcová kalamita je na vrcholu, letošní těžba dřeva bude stejně rekordní jako loni. V oblastech kalamity se mapuje stav silnic, čeká je i intenzivnější údržba.

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V roce 2016 vytěžili devět tisíc kubíků dřeva, o rok později čtrnáct a loni už dvacet. Osmkrát víc než normálně, protože běžná roční těžba společnosti Spojené lesy, jež se stará o lesy Rýmařovu a samosprávám v jeho okolí, se v minulosti pohybovala okolo dvou a půl tisíce kubíků dříví.

I letošek bude rekordní, stejně jako rok loňský. Vlastníci a správci lesů hlásí mimořádné těžby.

„Odhadujeme, že letos vytěžíme zhruba stejné objemy jako za rok 2018. Okolo dvaceti tisíc kubíků,“ uvedl jednatel Spojených lesů Jan Rapouch. Rýmařovsko patří k nejpostiženějším oblastem kraje i republiky a kůrovec pro něj znamená definitivní konec smrčin.

„Myslím, že se právě dostáváme přes vrchol kalamity. Během dvou tří let dotěžíme zbytky smrků,“ upřesnil Rapouch. Oblast bez lesa nebude, v krajině zůstávají ostatní dřeviny – buky či modříny. K nim se dosazuje les nový, smíšený.

Kůrovec patří mezi nejznámější škůdce.

Stejně intenzivně jako loni se chystají těžit i Lesy ČR.

„V Moravskoslezském kraji předpokládáme v roce 2019 stejný objem těžby jako v roce 2018. To se v kraji ve státních lesích vytěžilo 2,1 milionu metrů krychlových dříví, převážně kůrovcového, a těžili jsme také dříví poškozené větrem,“ sdělila mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

Největšími ohnisky kůrovce jsou podle ní západní část kraje v okrese Bruntál a východní část kraje u Jablunkova. Ty společně spolknou bezmála polovinu krajské těžby.

„I letos odhadujeme v oblasti Jablunkova objem těžby asi 400 tisíc kubíků, tedy zhruba čtyřnásobek běžné roční těžby, a na Bruntálsku půl milionu vytěžených kubíků dříví, tedy asi pětinásobek běžné roční těžby,“ upřesnila mluvčí.

Kritická situace i kolem Javorníku a Ondřejníku

Jeseníky a část Beskyd patří ke kritickým místům i pro Biskupské lesy. „V Beskydech je nejhůře okolo Ondřejníka a Javorníka kolem Frenštátu, tam smrk zmizí z devadesáti procent. V Jeseníkách nejvíce těžíme v oblasti Heřmanovic,“ řekl ředitel Biskupských lesů Libor Konvičný.

Pro letošek předpokládá kůrovcovou těžbu okolo sta tisíc kubíků, tak jako loni.

„Byť jsou naše majetky ucelené, někteří sousedé nečiní potřebná opatření a kůrovec se šíří. Někteří vlastníci lesů ani nejsou dohledatelní,“ poukazuje na jeden z problémů Konvičný.

Situaci v Moravskoslezském kraji od loňska řeší kalamitní štáb, opět zasedne koncem února. Kraj koncem loňského roku vyhlásil dotační program na podporu hospodaření v lesích, zájemci mohou žádat právě teď, od začátku února do 28. června.

Silnice se musejí opravit

„Zaměříme na sledování situace a vývoje v lesích a na kontrolní činnost u vlastníků lesa. Hlavní náplní činností krajského úřadu v této souvislosti bude uskutečnění vyhlášeného dotačního programu, administrace a následná kontrola dotací poskytovaných státem,“ nastínila letošní priority Miroslava Chlebounová z tiskového oddělení kraje.

Chystá se také dotační program na opravy komunikací poškozených odvozem dříví. „Pravidla budou teprve konzultována podle spolupráce s ministerstvem zemědělství, dotčenými kraji a obcemi,“ řekla Chlebounová.

Silnice už teď čeká intenzivnější údržba. „V nejvíce postižených oblastech se zaměříme na údržbu komunikací ve zvýšeném limitu o šest milionů korun, který schválila na lednovém zasedání rada kraje,“ uvedl technicko-provozní náměstek Správy silnic MSK Milan Novák. Od ledna v kůrovcových oblastech mapuje stav cest II. a III. třídy také speciální koordinátor.